czwartek, 27 lutego 2014

YOUCAT. Spowiedź


Przyznam szczerze, że nie byłem przekonany do "YOUCAT. Spowiedź", gdy go kupowałem. Nie podobała mi się przede wszystkim cena. Oczywiście znałem ją wcześniej, ponieważ śledzę na bieżąco stronę Edycji św. Pawła. Myślałem jednak, że "YOUCAT. Spowiedź" będzie podobnych rozmiarów, co "YOUCAT. Modlitewnik". Tymczasem niecałe 90 stron kosztuje prawie 16 zł. Po skończonej lekturze wiem, że były to dobrze wydane pieniądze. Zresztą z racji tego, że dość często robię zakupy w Edycji dostałem 5% rabatu.

Warto zainteresować się książeczką zwłaszcza teraz. W końcu lada moment zacznie się okres Wielkiego Postu. Choć oczywiście z "YOUCAT. Spowiedź" można korzystać przez cały rok. Nie jest on w jakikolwiek sposób nakierowany na ten szczególny okres w kalendarzu liturgicznym. Zwracam uwagę od razu na to, że cała seria "YOUCAT" nie jest skierowana dla młodych ciałem, ale dla młodych duchem. Daty w dowodzie nie mają żadnego znaczenia :)

Autorzy wyjaśniają, jak ważny jest sakrament pokuty i pojednania, krótko zarysowują jego historię (od czasów Jezusa) oraz rozpatrują poszczególne warunki spowiedzi. Rozdziałom tym daleko od jakiejkolwiek formalizacji. Rozważania są zwięzłe, konkretne i napisane prostym, przystępnym językiem. Najważniejsza część to oczywiście rachunek sumienia. "YOUCAT. Spowiedź" proponuje nieco inne spojrzenie na ten punkt przygotowania do pojednania z Bogiem. Oczywiście są pytania dotyczące naszych grzechów i zaniedbań, ale w kolumnie obok dodano pozytywne zachowania! Naprawdę spodobał mi się ten pomysł. Lubię optymistyczne publikacje. Zazwyczaj rachunek sumienia w modlitewnikach zamyka się na szeregu punktów pozwalających skrupulatnie przypomnieć sobie własne przewinienia. W przypadku tej książeczki obok części "Nie warto" autorzy zamieścili kolumnę "Warto", która ma inspirować do zmiany i zachęcić, aby po spowiedzi nasze życie rzeczywiście zmieniło się w jakiejś sferze.

Wydawnictwo zadbało o oprawę techniczną nieodbiegającą od poziomu tekstu. Podręczny format, niewielka waga, mnóstwo rysunków i zdjęć zachęcają do często zaglądania do książeczki. Ważnym punktem jest zbiór modlitw. Co kilka stron także zamieszczono cytat, który warto zapamiętać. Poniżej przedstawiam pięć z nich, które uważam za najpiękniejsze:
Rób to, co potrafisz i módl się do Boga, a wtedy Bóg cię wesprze i zrobisz także to, czego nie potrafisz (św. Augustyn).
Nie narzekaj na to, czego zmienić nie możesz, ale zmieniaj to, na co narzekasz (Wiliam Shakespeare)
Pamiętaj o tym, że zanim wejdziesz do Ziemi Obiecanej, musisz przejść przez pustynię i Morze Czerwone (św. Jan Bosko). 
Choćby wasze grzechy były jak szkarłat - nad śnieg wybieleją. Choćby były czerwone jak purpura - staną się białe jak wełna (Księga Izajasza). 
Chwałą nie jest nigdy nie upadać, ale z upadków zawsze się podnosić (św. Augustyn).4 komentarze:

 1. Faktycznie tania nie była, ale wygląda super! Namówiona przez Ciebie planuję kupić modlitewnik z tej serii :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na stronie Edycji nadal trwa promocja. W pakiecie wychodzi taniej :)

   Usuń
 2. Mam już zamówione (w ramach promocji z terminarzami) dwie książeczki, w tym tę o spowiedzi. Czekają na poczcie. Dzięki za opis. Teraz jestem pewna, że warto było zamówić.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zastanawiam się jeszcze nad katechizmem "Youcat". Też może być ciekawy. Jak gdzieś znajdę w promocji to może kupię i podzielę się wrażeniami z lektury:)

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...