niedziela, 1 września 2013

"Walka z demonem" ks. Gilles Jeanguenin


"Walka z demonem" to książka nieszablonowa, znacząco różniąca się od większości wydanych w naszym kraju publikacji dotyczących egzorcyzmów i egzorcystów. Po lekturze pozycji choćby ks. Gabriele Amorth (skądinąd świetnych) ogarnął mnie lęk przed Szatanem, jego pokusami i zasadzkami. Ks. Gilles Jeanguenin inaczej podszedł do tematu. Nie zostawia czytelnika z obawami, ale zachęca do zaufania Bogu i dalszej walki o swoją duszę.

Św. Franciszek - patron m.in. poetów
"Walka z demonem" ukazuje św. Franciszka Salezego z innej strony. Poznajemy odmienne oblicze wybitnego teologa, biskupa i doktora Kościoła. Nieczęsto wspomina się, że był on także egzorcystą. Uwolnił ze zniewolenia demonicznego ponad 400 osób.

Główna myśl książki zawiera się w ostatnim zdaniu: "Zwycięstwo Chrystusa jest pewne - jeśli chcemy pokonać zło razem z Nim, Szatan nie potrafi temu zapobiec!". "Walka z demonem" to próba rozprawienia się z mitem potęgi Szatana. Ks. Jeanguenin przekonuje, że książę ciemności nic nie może zrobić bez zezwolenia Boga. Każde zło, które czyni ma pewne granice, których nie wolno mu przekroczyć. Doświadczamy pokus, ale zawsze takich, którym możemy się oprzeć i które nie wykraczają poza nasze siły i możliwości.

Książkę uzupełniono dość szczegółowym kalendarium życia św. Franciszka Salezego oraz zbiorem modlitw. Znajdziemy w nim litanię do św. Franciszka Salezego oraz modlitwy autorstwa wybitnego doktora Kościoła m.in. "Do dziewicy Maryi", "Do świętego Józefa", "Do pokornej Służebnicy Pańskiej".

Św. Franciszek Salezy napisał w pewnym liście do baronowej de Chantal następujące słowa: "Dopóki możemy powiedzieć NIECH ŻYJE JEZUS, nie musimy się niczego obawiać". Ks. Gilles Jeanguenin postanowił wrócić do przesłania świętego biskupa, aby na nowo ukazać potęgę Boga i uspokoić wiernych. Po lekturze "Walki z demonem" rzeczywiście czuję się podbudowany. Szatan nie jawi się już jako niezwykle groźny przeciwnik. Czyha on co prawda nieustannie na nasze dusze, ale jak głosił św. Franciszek Salezy jest wielkim przegranym. Walka z demonami została bowiem rozstrzygnięta już na początku buntu upadłych aniołów.

Za egzemplarz do recenzji dziękuję wydawnictwu:


3 komentarze:

 1. Dzięki za recenzje. Cieszę się, że dowiedziałam się o tej książce, bo tematyka w sam raz dla mnie. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A ja się cieszę, że komuś przydała się recenzja :) Jeśli interesuje Cię tematyka egzorcyzmów to polecam szczególnie książki ks. Gabriele Amorth. W Polsce zostało wydanych kilka ("Wyznania egzorcysty", "Nowe wyznania egzorcysty", "Wspomnienia egzorcysty", "Egzorcyści i psychiatrzy", "Atak Złego", "Egzorcysta Watykanu"). Recenzje "Ataku Złego" i "Egzorcysty Watykanu" znajdziesz na tym blogu :)

   Usuń
  2. Pamiętam Twoje recenzje. :) Niestety nie czytała żadnej jego książki, ale za to oglądałam dość długi wywiad z nim. Dzięki za polecenia.

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...