niedziela, 22 września 2013

"Otwarty umysł, wierzące serce" papież Franciszek


To już moje trzecie spotkanie z dłuższą publikacją papieża Franciszka. Za sobą mam już "Zepsucie i grzech" oraz encyklikę "Lumen fidei". Do książki "Otwarty umysł, wierzące serce" podszedłem z dużą nadzieją, że poznam rzeczywiste poglądy 266. następcy Świętego Piotra dotyczące naszej wiary. Można się z nimi zapoznać tylko poprzez sięgnięcie do źródeł. Nie mam już złudzeń, że środki masowego przekazu przekażą nam obiektywną prawdę. Tego typu publikacje w dobie opanowywania większości mediów (zwłaszcza tzw. mainstream'u) przez propagandę lewacką są niezwykle cenne.

Z książki wyłania się wizerunek papieża Franciszka różniący się od tego z obiegowej opinii. "Otwarty umysł, wierzące serce" ukazuje Franciszka jako teologa niestroniącego od głębokich rozważań. To, co wyróżnia publikacje papieża Franciszka to jasność i przejrzystość w przekazywaniu treści dotyczących wiary. Choć nie ukrywam, że publikacje Benedykta XVI zdecydowanie bardziej trafiają do mnie.

"Otwarty umysł, wierzące serce" składa się z czterech części: "Rozmowy Jezusa", "Epifania - objawienie Pańskie", " Listy do siedmiu Kościołów" i "Ciało w modlitwie". Każda z nich to zbiór kilkunastu dość krótkich refleksji. Dzięki takiemu podziałowi fragmenty książki można z powodzeniem wykorzystywać jako materiał do codziennych rozważań czy pomoc w modlitwie. Na uwagę zasługuje zakończenie każdego podrozdziału w części pierwszej. Pojawia się w nich dodatek "Do dalszych rozważań i modlitwy". Czytanie książki "od deski do deski", bez przerw na własne przemyślenia, mija się więc z celem. W drugiej części na zakończenie każdego podrozdziału otrzymujemy zaś modlitwę lub psalm z liturgii godzin.

"Otwarty umysł, wierzące serce" jest niezwykle wymagającą lekturą. Wymaga od czytelnika nie tylko otwarcia się na przesłanie papieża Franciszka, ogromnego skupienia i uwagi, ale także szczerej chęci do rozmyślań nad refleksjami Ojca Świętego i ochoty do dalszych rozważań. Tym razem już we własnym sercu. Tylko wtedy najnowsza książka przygotowana osobiście przez papieża Franciszka będzie mogła zmienić coś w naszym życiu, uczynić naszą wiarę dojrzalszą i sprawić, że nasz umysł otworzy się na Słowo Boże, a serce zatopi się w wierze.

Za egzemplarz do recenzji dziękuję:

1 komentarz:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...