czwartek, 11 lipca 2013

"Niewidzialny świat aniołów" Jean-Miguel OP


"Aniele Boże, stróżu mój..." - chyba każdy z nas zna tę modlitwę. Pewnie często zastanawiamy się, kim jest ów tajemniczy nasz Anioł Stróż. Rzadziej myślimy jednak o całej reszcie aniołów. Aniołowie Stróżowie są postawieni najniżej w hierarchii. Oprócz nich istnieje jeszcze osiem chórów anielskich. Jean-Miguel Garrigues przybliża nam świat niewidzialnych istot w sposób ciekawy i przystępny.

Dużą zaletą książki jest język. Autor mimo znakomitego przygotowania teologicznego nie posługuje się skomplikowanymi pojęciami. Swoich refleksji nie kieruje do osób dobrze orientujących się w teologii katolickiej. "Niewidzialny świat aniołów" jest adresowany do czytelnika o przeciętnej wiedzy religijnej, ale obdarzonego szerokimi zainteresowaniami. 

Niebagatelne znaczenie dla lektury mają przypisy. Jean-Miguel Garrigues wygłaszał niegdyś pogadanki dla swoich znajomych i w takiej formie zostały wydrukowane przez francuskiego wydawcę. Dobrze, że polskie wydawnictwo pokusiło się o wyjaśnienia. Refleksje autora z powodu zastosowanej formy niekiedy nie są do końca jasne dla czytelnika. Na szczęście można wtedy sięgnąć do znakomicie opracowanych przypisów. Szkoda tylko, że zostały one zamieszczone na końcu książki. Do prawie każdej strony przypisano kilka uwag. W efekcie w trakcie lektury musimy nieustannie "skakać" między właściwym tekstem a aneksem.

Mimo niewielkich rozmiarów (po odliczeniu przypisów zostaje 60 stron) autor kompleksowo opracował podstawowe tezy angelologii. W książce znajdziemy informacje nie tylko o naturze i zadaniach aniołów, ale także zrozumiemy głębiej powody nieposłuszeństwa Szatana czy relacje między ludźmi i aniołami. 

"Niewidzialny świat aniołów" jest niewątpliwie wartościową lekturą. Znacząco wzbogaca wiedzę czytelnika, pogłębia naszą duchowość i pozwala zrozumieć wyznanie, które wszyscy katolicy na całym świecie powtarzają co niedzielę: "wierzę (...) wszystkich rzeczy widzialnych i niewidzialnych".

 Za egzemplarz do recenzji dziękuję wydawnictwu:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...