piątek, 15 lutego 2013

"Ogrodnictwo dla bystrzaków" Sue Fisher, Michael MacCaskey, Bill Marken


Książka jest bardzo rzeczowa, więc moje recenzja też będzie taka. Poniżej plusy i minusy "Ogrodnictwa dla bystrzaków":

- Niewiele zdjęć. Niektóre podrozdziały aż proszą się o dodanie kilku kolorowych fotografii.
- Częsty brak informacji o czasie wysiewu poszczególnych roślin. W efekcie muszę spacerować między książką, a komputerem.
- Miękka okładka. Tego typu książki powinny być wydawane w twardej, ponieważ często do nich wracamy i szybko się niszczą.

+ Ogromna ilość poruszanych tematów.
+ Porady na chyba każdy temat. Nie potrafię znaleźć pytania, który mógłby zadać początkujący ogrodnik, a na które nie ma odpowiedzi w książce.
+ Książka inspiruje i zachęca do założenia ogrodu. Często opisywane są plusy wynikające z jego posiadania i użytkowania.
+ Wskazówki dotyczące projektowania ogrodu krok po kroku.
+ Mnóstwo propozycji roślin i nasadzeń.
+ Przystępne porady. Nie znajdziemy w książce wyszukanego, naukowego słownictwa.
+ Rzeczowość.
+ Przejrzystość.
+ Ciekawe obrazki na początku każdej części.
+ Porady są dopasowane do każdego ogrodu - zarówno wielkości pokoju, jak i hektarowego. 
+ Dodatek na końcu książki - dekalogi. Znajdziemy w nich m.in. przepis na przygotowanie octu ziołowego, wskazówki dotyczące suszenia poszczególnych gatunków kwiatów czy pędzenia narcyzów w domu.


Książka ma zdecydowanie więcej zalet niż wad. Treść jest świetna (poza kilkoma nieznaczącymi niedociągnięciami). Gorzej przedstawia się sprawa z wykonaniem. Uważam jednak, że ocenie powinna podlegać głównie zawartość merytoryczna, a nie wygląd. W skali sześciostopniowej "Ogrodnictwo dla bystrzaków" oceniam na 5. Książkę polecam szczególnie początkującym. Autorzy "bezboleśnie" przeprowadzą nas od projektowania ogrodu, poprzez przekopywanie grządek i wybór odpowiednich roślin, aż po stworzenie kącika zapachowego w ogródku. Porady są niebanalne, a wybór roślin ciekawy. Publikacja zachęciła mnie do dalszej pracy nad moim wymarzonym ogrodem. Ostatnio miałem chwile słabości. Chciałem nawet porzucić pomysł. Na szczęście w odpowiednim momencie pojawiło się na moim biurku "Ogrodnictwo dla bystrzaków".


Za egzemplarz do recenzji dziękuję:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...