sobota, 17 listopada 2012

"Atak Złego" o. Gabriele AmorthKsiążka w bardzo przystępny sposób opowiada o niezwykle trudnej tematyce – ataku Szatana i zniewoleniu ludzkiej duszy. Daje także rady jak temu przeciwdziałać. Bardzo ważne jest to, że wyraźnie zaznaczono, jakie są przyczyny opętania. Co ciekawe, doznać go może całkiem niewinna dusza! Wystarczy, że jakiś mag rzuci na nas klątwę!

Za najciekawsze rozdziały uznaję te pisane przez o. Gabriele Amortha. Kluczowy jest rozdział pierwszy pt. „Działanie demona”. Autor wyróżnia cztery rodzaje działania Szatana: opętania diabelskie, dręczenia diabelskie, obsesje diabelskie i nawiedzenia; po czym charakteryzuje każdą grupę. Nie tylko domy, ale i poszczególne przedmioty, a nawet zwierzęta mogą być nawiedzone. Jeśli chodzi o te pierwsze to przejawia się to gwałtownymi uderzeniami w drzwi lub w sufit (zwłaszcza w nocy), samoistnym zapalaniem się oraz gaśnięciem światła i urządzeń elektrycznych. Autor przestrzega przed kupowaniem przypadkowych pamiątek np. w Egipcie czy w Indiach. Często na sprzedawane drewniane maski mogła być wcześniej rzucona klątwa. 

Wiele wskazówek skierowano do ludzi niekoniecznie mających bezpośredni kontakt z osobą opętaną. Siostra Angela Musolesi przytacza wysyłane do niej listy zawierające prawdziwe historie, a także opowiada o osobach, które nie wierzą w działanie Szatana (a należą do nich nawet duchowni!). Opracowanie zakonnicy poprzedza część drugą, którą uważam za mniej ciekawą pod względem literackim, choć równie ważną. Jeden z autorów rozpatruje relacje egzorcysta – psychiatra. Należy pamiętać, że egzorcysta w wypadku jakichkolwiek wątpliwości zasięga porady lekarza specjalisty. Egzorcyzmom poddawane są osoby, w przypadku których rzeczywiście stwierdzono działanie Złego. 

Nie tylko autorzy, ale i wydawnictwo sprostało zadaniu. Okładka w rzeczywistości jest jeszcze bardziej tajemnicza i idealnie wpisuje się w tematykę książki. Wzbudza ciekawość i zachęca do zapoznania się z zawartością, która nie pozostawia nas bez broni. W aneksie znajdują się przeróżne modlitwy o uwolnienie m. in. Modlitwa do Świętego Michała Archanioła, Egzorcyzm Leona XIII przeciwko Szatanowi i zbuntowanym aniołom oraz Nowenna do Najdroższej Krwi Chrystusa.

Nie chcę oczywiście nikogo przestraszyć moją recenzją. Znam osoby, które boją się książek dotyczących działania Szatana i egzorcyzmów. Zupełnie niepotrzebnie. Wypada przytoczyć tutaj słowa św. Alfonsa Marii Liguori: „ Ten, kto się modli, jest na pewno ocalony, a ten, kto się nie modli, jest z pewnością stracony”. 

Za egzemplarz do recenzji dziękuję wydawnictwu:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...