środa, 4 lipca 2012

"Czasowniki dla początkujących" - j. niemiecki
Zawartość: płyta CD z nagraniami MP3, etui, instrukcja, przekładka "Opanowany materiał", 300 fiszek, oferta wydawnictwa, dodatkowy kartonik z zasadami wymowy.
Publikacja skierowana jest do osób na poziomie A1 i A2. Tak też zostały ponumerowane kartoniki. Według zaleceń instrukcji w pierwszej kolejności powinniśmy wybierać fiszki oznaczone symbolem A1, a dopiero po ich wyczerpaniu można przejść do fiszek oznaczonych A2. Niestety kartoniki zostały ułożone w porządku alfabetycznym, więc przez rozpoczęciem nauki musimy wszystko ułożyć jeszcze raz.
Materiał obejmuje cztery zagadnienia gramatyczne:
 • odmiana w czasie teraźniejszym (1-66)
 • formy podstawowe czasowników (67-204)
 • rekcja czasownika (205-271)
 • zwroty (272-300)
Razem z fiszkami otrzymujemy memobox. Jest to specjalnie stworzone pudełko przez wydawnictwo Cztery Głowy, zaprojektowane przez Sebastiana Leitnera (więcej można o nim przeczytać w "Naucz się uczyć" tegoż autora). Tutaj ukazuje się jednak pewna wada. Powinno mieć ono pięć przegródek, a ma tylko cztery. Rozumiem, że względy praktyczne może przemawiały za mniejszym opakowaniem, a jedna przegródka mniej to jedno powtórzenie trzystu słów i wyrażeń mniej. Omówię teraz w skrócie na czym polega prawidłowe używanie memoboxu. Najpierw wkładamy 15 do 30 fiszek do przegródki numer 1 i uczymy się ich. Jeśli wszystkie już tłumaczymy poprawnie na język niemiecki przekładamy je do przegródki numer 2. Gdy przegródka będzie wypełniona po brzegi wyjmujemy połowę kartoników i sprawdzamy, czy pamiętamy odpowiedzi. Te, które znamy "awansują" do przegródki numer 3. Te zaś, których nie pamiętamy bezwzględnie należy przenieść do pierwszej przegródki. Czynność powtarzamy aż do opuszczenia przez wszystkie fiszki ostatniej przegródki. Wtedy mamy pewność, że dany materiał trwale już znamy.
Nie rozumiem, dlaczego autor instrukcji zaleca wybieranie do nauki tylko 10 - 15 kartoników. W większości źródeł spotykałem liczby od 20 do 30. Jeśli ktoś zna odpowiedź to będę wdzięczny za jej udzielenie :)
Do fiszek została dołączona płyta CD z nagraniami, które możemy pobrać na  komputer lub odtwarzacz MP3. Zostały tak skonstruowane, że po wypowiedzeniu danego słówka następuje przerwa, w czasie której możemy samodzielnie powiedzieć tłumaczenie. Dopiero później słyszymy lektora.
Kolejnym dodatkiem jest bardzo praktyczne etui z logiem wydawnictwa. Składa się z dwóch przegródek. W jednej umieszczamy kartoniki przygotowane do nauki, w drugiej zaś już te nauczone.
Szata graficzna: tak jak w przypadku wszystkich publikacji wydawnictwa Cztery Głowy bardzo gustowna i ciekawa. Kolory są żywe i jak najbardziej zachęcają do nauki. Lubię ten odważny niebieski na opakowaniach :)
W pudełku jest także dość trwała kartonowa przekładka "opanowany materiał". Bowiem ostatnia przegródka do także "magazynek" nauczonych fiszek. Te, które bardzo dobrze znamy umieszczamy za nią.
Pierwsza część zawiera 66 odmian czasownika w czasie teraźniejszym. Świetnym pomysłem było zaznaczenie i wyboldowanie nieregularności. Dzięki temu łatwiej jest je zapamiętać.
Na następnych 134  znajdujemy czasowniki nieregularne w formach czasów przeszłych.
Kolejna część poświęcona jest rekcji czasownika. A ostatnia to "Zwroty". Moim zdaniem najlepsza  grupa fiszek w całej publikacji. Wyrażenia "mieć ochotę na coś" czy "bać się" na pewno przydadzą się w zwykłych rozmowach z osobami posługującymi się na co dzień językiem niemieckim.
Cóż mogę powiedzieć oryginalnego o "Czasownikach dla początkujących"? Niestety nic. Jak zwykle muszę przyznać, że jest to kolejne świetne fiszki wydawnictwa Cztery Głowy, które nie tylko ułatwiają naukę, ale zachęcają do niej i czynią ją przyjemniejszą.

Za egzemplarz do recenzji dziękuję:

3 komentarze:

 1. Wygląda bardzo fajnie. Na pewno się skuszę za jakiś czas ;) W końcu czasowniki to podstawa w porozumiewaniu się ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A przy okazji, nie wstawiłeś tutaj złych obrazków? Bo są od startera a piszesz o wersji z czasownikami ;D

   Usuń
 2. To przez ten pośpiech :P Jeszcze dziś to zmienię. Dzięki za uwagę :)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...