piątek, 29 czerwca 2012

"100 najważniejszych kolokacji" - język angielski

"100 najważniejszych kolokacji"
Kolejna niewielka publikacja wydawnictwa Cztery Głowy. Tytuł zawiera 100 fiszek z kolokacjami. Na początku wyjaśnię, co to jest kolokacja (może nie wszyscy znają tę definicję). Kolokacja jest to  wyrażenie będące często używanym zestawieniem słów, w którym – w odróżnieniu od idiomu – sens całości wynika ze znaczeń poszczególnych wyrazów (cytat za Wikpedią).
Na publikację składają się: kartonowe pudełko (dość wytrzymałe), fiszki i dwie przekładki "UMIEM" i "NAUKA" oraz karteczka z ofertą wydawnictwa. W środku jest także specjalny kod, który umożliwia pobranie ze strony www.fiszki.pl nagrań. Dzięki nim opanujemy płynnie kolokacje także w mowie. Pliki możemy skopiować nap. do odtwarzacza MP3. Myślę, że to duża zaleta. Do większych publikacji musimy przecież osobno dokupywać płyty z nagraniami.
Po zapoznaniu się z publikacją mogę stwierdzić, że dobór kolokacji jest bardzo dobry. Rzeczywiście wybrane są te najważniejsze, które najbardziej przydadzą się osobom ma poziomie średniozaawansowanym (a do takich osób jest skierowana publikacja). Myślę jednak, że nawet jeśli ktoś nie osiągnął poziomu B1 z powodzeniem może korzystać z tych fiszek. Wyrażenia "prosić kogoś o coś" czy "spóźnić się na coś" nie są chyba zbyt skomplikowane i na pewno przydadzą się osobom kończącym poziom A2.
Poziom deklarowany: B1/B2
Rok wydania: 2011


Ze egzemplarz do recenzji dziękuję:


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...