czwartek, 8 czerwca 2017

"Szariat dla niemuzułmanów" Bill Warner

"Szariat dla muzułmanów" to bardzo krótkie opracowanie Billa Warnera - amerykańskiego doktora fizyki i matematyki, który od czterdziestu lat zajmuje się także religiami i ich wpływem na losy świata. Książkę wydało Centrum Studiów nad Politycznym Islamem ( CSPI). Autor na zaledwie 70 stronach przedstawił założenia szariatu najważniejsze z puntu widzenia niemuzułmanów. Zgrupował je w jedenastu rozdziałach (m.in. "Niewolnictwo", "Dżihad", "Prawo rodzinne"). 

Znaczną część tekstu zajmują cytaty. Praktycznie każdemu stwierdzeniu Warnera towarzyszy odwołanie do źródła. Nawet gdyby ktoś miał wątpliwości co do tłumaczenia z "Szariatu dla muzułmanów" może porównać z innym wydaniem. Choć nie wszystko jest dostępne w języku polskim. Z Koranem nie ma problemu, ale z hadisami już tak. Na pewno w niektórych przypadkach, jeśli nie w większości, trzeba byłoby korzystać z wersji anglojęzycznej. 

Zaciekawiły mnie i to bardzo porównania statystyczne. Na pewno wybranie wszystkich fragmentów odnoszących się do danego zagadnienia i zgrupowanie ich zajęło sporo czasu, ale za to mamy ważne informacje podane na talerzu. Autor skupił się nie tylko na Koranie, ale także hadisach (opowieści przytaczające czyny lub wypowiedzi Mahometa) i sirze (narracja o życiu proroka, biografia Mahometa). Nie spodziewałem się, że może być tam łącznie większy odsetek tekstów antysemickich niż w "Mein Kampf" Hitlera:


Nieufność budzi we mnie tylko jedna informacja - dane dotyczące rzekomych ofiar dżihadu na przestrzeni 1400 lat. Podano co prawda odniesienie do innej książki tego samego autora, ale warto byłoby przytoczyć sposób wyliczenia. Trudno przyjąć mi tę statystykę na wiarę. Zwłaszcza biorąc pod uwagę to, że bardzo trudne jest oddzielenie wojen podejmowanych z przyczyn religijnych od tych politycznych.  

Niestety poprzestano tylko na wyliczeniu.

Lektura książki nie zajmie więcej niż godzina, maksymalnie półtorej. Jak najbardziej polecam. "Szariat dla niemuzułmanów" pozwala uporządkować w głowie główne założenia islamskiej doktryny politycznej i co najważniejsze opiera się na źródłach. Temat przecież jak najbardziej aktualny. Na koniec bardzo ciekawa grafika ilustrująca rozwój islamu. Przez pierwsze trzynaście lat Mahomet nawracał na nową religię średnio 10 osób rocznie... Dopiero użycie miecza zmieniło ten stan:

2 komentarze:

  1. ja się już do chusty przymierzałam, pasuje mi :)))

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To może ja powinienem już zacząć przymierzać turbany? ;)

      Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...