sobota, 2 lipca 2016

"Historia Ziemi Świętej w obrazach" i "Ziemia Święta. Litografie Davida Robertsa"

Ziemia Święta, a zwłaszcza jej centralne miejsce - Jerozolima, była i jest centrum świata. Przez całe stulecia świątynie chrześcijańskie budowano tak, aby prezbiterium było zwrócone w kierunku wschodnim. Później niestety zarzucono tę ciekawą tradycję. Początkowo także muzułmanie zwracając się w odpowiednim kierunku podczas modlitwy mieli na myśli Jerozolimę, po kilkunastu latach jej miejsce zajęła Mekka i tak już zostało do dziś. Z oczywistych względów Jerozolima jest niezwykle istotna również dla Żydów. W tym mieście stykają się trzy wielkie monoteistyczne religie. Gdyby nie ta ziemia nic nie byłoby takie, jakie jest. Świat dzisiaj byłby dziś w zupełnie innym miejscu. Z tego względu warto przyglądać się historii Ziemi Świętej. Zwłaszcza, że jej dzieje nie skończyły się, wszystko dzieje się bardzo dynamicznie. Może spojrzenie w przeszłość pozwoli uniknąć kolejnych błędów. Nie od dziś wiadomo, że zła historia jest matką złej polityki. 

Dziś zachęcam do zapoznania się z dwiema nowszymi publikacjami wydawnictwa Jedność dotyczącymi Ziemi Świętej. Zdecydowałem się na połączenie wpisów o tych pozycjach z racji podobnej tematyki oraz formy (obie mają charakter albumów). Trudno mówić tutaj o klasycznej recenzji, gdyż tekst nie odgrywa pierwszorzędnej roli w żadnej z książek. Zbiór litografii poprzedzono zaledwie kilkustronicowym wstępem (przy czym nie twierdzę, że jest to niewystarczające). "Historia Ziemi Świętej w obrazach" Petera Walkera zawiera już szersze opracowanie, choć oczywiście nie można mówić o dogłębnym objaśnieniu historycznym. Całe stulecia bywają skwitowane jednym zdaniem. Żadna z publikacji nie pretenduje jednak do syntezy historii Ziemi Świętej. Nie można czynić zatem zarzutu z okrojonego komentarza. Poza tym, przynajmniej w mojej ocenie, opracowanie Petera Walkera jest jak najbardziej wystarczające dla przeciętnego czytelnika. Ci zaś, którzy poszukują bardziej szczegółowych informacji mogą sięgnąć do literatury specjalistycznej.

Oba albumy wydano na papierze kredowym, reprodukcje są bardzo dobrej jakości, w obu przypadkach dostajemy książki szyte, nie klejone, w twardych oprawach. Szata graficzna w przypadku albumów jest kluczowa. Żadnej pozycji nie mam nic do zarzucenia pod tym względem. Osobom zainteresowanym bardziej historią sztuki polecam litografie Davida Robertsa. Tych, którym zależy na informacjach historycznych oraz na współczesnym obrazie Jerozolimy odsyłam do pracy Petera Walkera. 

Jerozolima to dosłownie "miasto pokoju". Niestety było niewiele okresów, w których zaznała spokoju. Ziemia Święta przechodziła z rąk do rak, była świadkiem brutalnych gwałtów, rozbojów i napaści, ale historia nie została zamknięta. Co jeszcze czeka miejsce kryjące tyle tajemnic, święte miejsce judaizmu i islamu, najświętsze dla chrześcijaństwa? Odpowiedzi na to pytanie nie znajdziemy, ale możemy za to poznać wszystko, co ukształtowało Ziemię Świętą i doprowadziło ją do miejsca, w którym jest teraz.


David Roberts to szkocki rysownik, który w ciągu dwóch lat (1838-1839) odbył podróż, podczas której zwiedził Ziemię Świętą, Synaj, Egipt i Nubię. Owocem wyprawy jest zbiór litografii przedstawiających miejsca, które zobaczył.

Wnętrze kaplicy św. Katarzyny.

Al-Chazne, Petra.

Wschodni kraniec doliny Petry.

Dajr, Petra.

Równina u stóp góry Synaj.

Kamień Namaszczenia, Bazylika Grobu Świętego.

Za egzemplarze książek dziękuję wydawnictwu:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...