sobota, 4 kwietnia 2015

"Homilia paschalna" Meliton z Sardes

Źródło

W związku ze zbliżającym się 14 nisan polecam lekturę "Homilii paschalnej" Melitona z Sardes. Meliton był biskupem Sardes i apologetą. Napisał kilkadziesiąt dzieł, z których zachowała się jedynie "Homilia paschalna" i kilka fragmentów z apologii skierowanej do cesarza Marka Aureliusza, w której to uzasadniał, że dalszy rozwój chrześcijaństwa przyniesie cesarstwu pokój. "Homilia..." jest zapisem rzeczywiście wygłoszonej przez Melitona przemowy po lekturze Starego Testamentu. Meliton uzasadnia w niej, że Jezus jest Tym, który wypełnia starotestamentalne proroctwa. Pascha i wyjście z Egiptu są wyrazem tego, co stało się z Chrystusem. Szczególnie piękny jest wstęp:
Tak oto nowa i stara, wieczna i przemijająca, zniszczalna i niezniszczalna, śmiertelna i nieśmiertelna jest tajemnica Paschy. 

Stara według Prawa, nowa według Słowa; przemijająca jako figura, wieczna jako łaska; zniszczalna przez zabicie baranka, niezniszczalna przez życie Pana; śmiertelna przez pogrzebanie w ziemi, nieśmiertelna przez powstanie z martwych. 

Stare jest Prawo, nowe jest Słowo; przemijająca figura, wieczna łaska, zniszczalna owca, Pan niezniszczalny; zabity jako baranek, jak Bóg zmartwychwstały. „Jak baranek na rzeź prowadzony”, a przecież nie był barankiem; i jak „owca niema”, a przecież nie był owcą. Figura bowiem przeminęła, a Prawda została znaleziona.

Zamiast baranka Bóg przyszedł, i zamiast owcy człowiek, a w człowieku Chrystus, który ogarnie wszystko. 

Tak więc zabicie baranka, i uroczystość Paschy, i litera Prawa wypełniły się w Chrystusie Jezusie, do którego zmierzało wszystko w Starym Prawie, a tym bardziej jeszcze w porządku nowym. 

Prawo bowiem także stało się Słowem, stare stało się nowym – jedno i drugie wyszło z Syjonu i z Jerozolimy i przykazanie stało się łaską, i figura rzeczywistością, i baranek Synem, i owca człowiekiem, i człowiek Bogiem. 

Zaiste, zrodzony jak Syn, prowadzony na rzeź jak baranek, złożony na ofiarę jak owca i pogrzebany jak człowiek, powstał z martwych jak Bóg, gdyż z natury był Bogiem i człowiekiem. 

On sam jest wszystkim: prawem, jako że sądzi, Słowem, jako że uczy, łaską, jako że zbawia, Ojcem, jako że daje życie, Synem, jako że otrzymuje życie, barankiem, jako że cierpi, człowiekiem, jako że jest pogrzebany, Bogiem, jako że zmartwychwstaje.

Taki jest Jezus Chrystus, któremu chwała na wieki. Amen.

Całość można przeczytać tutaj.

4 komentarze:

 1. Odpowiednia lektura na dzisiejszy dzień :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Niech Chrystus Zmartwychwstały obdarza Ciebie i Twoich Bliskich wszelkimi łaskami. Serdecznie pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję :) Niech Pan błogosławi Ci na Twoich ścieżkach. Pozdrawiam.

   Usuń
 3. Piękny tekst, wart by się w niego dokładnie wczytać.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...