środa, 16 lipca 2014

"Niezniszczalni. Historie świętych, których ciała ciała nie uległy zepsuciu"

Ich ciała zasypywano niegaszonym wapnem (które powinno przyśpieszyć rozkład szczątków). Groby, w których złożono je często były zawilgocone lub wręcz zalewane wodą. Zdarzało się, że pochówek odbywał się bez trumny, a zwłoki leżały przez pewien czas przykryte warstwą ziemi. Mimo to ciała wielu świętych do dziś nie uległy prawom przyrody. Po prostu niezniszczalne. Zagadką jest, jakim kluczem posługuje się Bóg udzielając błogosławionym i świętym Kościoła tej łaski. Wśród obdarzonych nią są zarówno znane postacie np. św. Jan od Krzyża, św. Jan Maria Vianney i św. Franciszek Ksawery, jak i te, o których rzadziej się wspomina np. św. Zyta czy św. Franciszka Rzymianka. "Niezniszczalni" to zbiór opowieści o 102 takich niezwykłych przypadkach.

Uwielbiam i podziwiam Joan Carroll Cruz. Uwielbiam, ponieważ w swoich książkach porusza tematy, które nie były wcześniej opracowane (czy ktoś natknął się na jakąś inną publikację poświęconą świętym, których ciała nie uległy zepsuciu?). A podziwiam z racji tego, że autorka jest matką piątki dzieci, a mimo to ma czas na zbieranie faktów, przeglądanie katalogów bibliotek itp. Do pracy pisarskiej zasiada często dopiero po północy, co nie przeszkadza jej w tworzeniu wyjątkowych pozycji. Dotychczas czytałem jedną książkę Joan Carroll Cruz - "Modlitwy i Boże obietnice" (dostępna w nowym wydaniu pod tytułem "Modlitwy prosto z nieba"), którą szczerze polecam.

Czytając biografie świętych zdarzało mi się natknąć na informację, że jego ciało przez kilkaset lat nie uległo zepsuciu lub ekshumacja wykonana przed kilkoma laty wykazała, że ciało wygląda identycznie, jak w dniu pogrzebu. Chyba każdego intryguje takie zdarzenie, więc zaglądałem często do internetu, żeby poznać więcej faktów dotyczących tego typu zdarzenia. Niestety nigdy nie udało się znaleźć pełnego opracowania. Tym bardziej cieszę się, że wydawnictwo Esprit zdecydowało się na wznowienie "Niezniszczalnych". Myślę, że niszowy temat podejmowany przez autorkę to jeden z największych atutów książki.

"Niezniszczalni" to ponad setka biogramów świętych i błogosławionych Kościoła oraz sług Bożych, których ciała po śmierci przeczą prawom biologii. Każdy rozdział zawiera, krótką biografię omawianej osoby, co uważam za świetny pomysł (każdy czytelnik zna z pewnością św. Andrzeja Bobolę czy św. Stanisława Kostkę, ale ilu nawet katolików słyszało o św. Edeltraudzie?). Wstęp jest jednak zawsze bardzo krótki (co też oceniam na plus - "Niezniszczalni" to nie żywoty świętych). A całą reszta to historia jego ziemskiego ciała. Autorka skrupulatnie wylicza wszelkie ekshumacje i przytacza relacje naocznych świadków. Część ciał była zachowana tylko przez pewien czas (kilkanaście, kilkadziesiąt lub nawet kilkaset lat), a część można oglądać w sanktuariach rozsianych po świecie do dziś. Wystawienie cudownych relikwii św. Franciszka Ksawerego ściągnęło dwieście tysięcy osób! 

Myślę, że po tę publikację powinni sięgnąć także wątpiący lub ateiści. Choćby dlatego, że książka jest naprawdę ciekawa i warto poznać pewne zjawiska z innej perspektywy. Nie mam jednak wątpliwości, że pozwoli to przełamać ich niewiarę. Zawsze w takich sytuacjach przypomina mi się ten fragment Ewangelii: Jeśli Mojżesza i Proroków nie słuchają, to choćby kto z umarłych powstał, nie uwierzą. Głównym odbiorcą "Niezniszczalnych" pozostają więc chrześcijanie. Nie ma chyba wierzącego, którego nie interesowałyby tego typu zjawiska. Bo jak tu odrzucać kult świętych, skoro w części niezniszczalnych ciał do dziś jest obecna krew w stanie płynnym, a skóra pozostaje wilgotna i elastyczna po kilku stuleciach od śmierci?

Poniżej filmik ukazujący część zachowanych do dziś ciał niezniszczalnych:


Za egzemplarz książki dziękuję wydawnictwu:

3 komentarze:

 1. Ta publikacja sama w sobie jest ciekawa, z racji tematu jaki porusza. Z chęcią bym do niej zajrzała.

  OdpowiedzUsuń
 2. Czytałam sporo na ten temat w różnych małych publikacjach. Chętnie przeczytałabym tę- pełną.
  Nie mam żadnych wątpliwości, przecież dla Boga nie ma rzeczy niemożliwych.

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo chciałabym przeczytać ten tomik, bo temat jest faktycznie szalenie interesujący :)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...