niedziela, 20 kwietnia 2014

"Oni Cię nie zawiodą" Sylwester Szefer

Sylwester Szefer wziął pod lupę trzech świętych, którzy słyną ze swojego wstawiennictwa w sprawach szczególnie trudnych. Zaprezentował sylwetki św. Judy Tadeusza, św. Antoniego Padewskiego oraz św. Rity z Cascii. Oprócz skróconych żywotów oraz cudów, których dokonał Bóg za ich wstawiennictwem w książce znajdziemy także modlitwy do nich (zarówno te tradycyjne, jak i najnowsze).

Autor posługując się systematyką chronologiczną przedstawia najpierw św. Judę Tadeusza - apostoła, który był spokrewniony z Jezusem (nazywany jest nawet bratem Pańskim), a znajomość jego życia i działalności wśród wiernych ciągle nie zachwyca. Może to efekt tego, że orędownik nie pojawia się zbyt często na kartach Pisma Świętego. Został wymieniony tylko w spisach apostołów. Ponadto jeden z ewangelistów zanotował jego pytanie postawione Jezusowi w wieczerniku podczas ostatniej wieczerzy: Panie, cóż się stało, że nam się masz objawić, a nie światu?. Imię Juda oznacza "chwała Jahwe", Tadeusz zaś znaczy "odważny". W pełni zrealizował symbolikę swoich imion. Zginął śmiercią męczeńską, zabity pałkami (w tym samym czasie Szymona przecięto drewnianą piłą). Relikwie obu apostołów znajdują się w bazylice św. Piotra w Rzymie. Święty Juda Tadeusz jest patronem chorych, pracowników służby zdrowia, strażaków, policjantów, opiekunem i orędownikiem w szczególnie trudnych i nagłych sprawach.

Św. Juda Tadeusz na obrazie Georges de La Tour
Kto nie widział w żadnym kościele skarbony ze św. Antonim Padewskim? Wspominałem już kiedyś o nim przy okazji odwiedzin w sanktuarium w Radecznicy (przypomnę, że to jedyne miejsce na świecie, gdzie objawił się ten święty - 8 maja przypada 350 rocznica objawień, uroczysta msza święta w bazylice ojców bernardynów będzie sprawowana przez nuncjusza apostolskiego w Polsce abp. Celestino Migliore). Św. Antoni Padewski czerpał inspirację z działalności św. Franciszka z Asyżu (był jego uczniem). Pochylał się nad ubogimi ostrzegając wiernych, że nie okazując miłosierdzia najbardziej potrzebującym zamykają swoją drogę do zbawienia (Kto zatyka uszy, by nie słyszeć głosu biedaka, sam będzie wołał, a nie zostanie wysłuchany - fragment z kazania św. Antoniego). Portugalski święty to także znakomity kaznodzieja, którego władze zakonne wyznaczały do najtrudniejszych zadań, teolog, charyzmatyk (posiadał dar uzdrawiania, dar rozmnażania pokarmów, dar proroctwa, dar czytania w ludzkich sercach, dar modlitwy o pogodę - zatrzymanie burzy i ulewy). Znany jest głównie dzięki darowi słowa. Z pomocą Ducha Świętego Antoni potrafił zmienić obyczaje całego miasta! Ceniony głównie jako patron rzeczy zagubionych.

Wreszcie autor przechodzi do św. Rity, która jest chyba najbardziej znana spośród trzech świętych zaprezentowanych w książce "Oni Cię nie zawiodą" jako orędowniczka w sprawach beznadziejnych, trudnych, po ludzku wydających się za nierozwiązywalne. Sama nie miała łatwego życia. Tradycyjnie rodzice nie pozwoli jej na wstąpienie do klasztoru mimo głębokiego pragnienia i poczucia powołania (ile razy powtarza się ta historia?). Skłonili ją za to do małżeństwa, które okazało się dość trudne. Jakby tego było mało, mąż pewnego dnia nie wrócił do domu. Rita usilnie modliła się, że woli aby synowie zginęli niż zemścili się na zabójcach ojca (Panie Jezu Chryste, chroń ich od złego i raczej zabierz ich z tego świata, niżbyś miał dopuścić, by zgrzeszyli, przelewając krew). Modlitwa została wysłuchana - synowie zginęli w zarazie, która nawiedziła okolicę... Rita nie zwątpiła nawet przez chwilę i wstąpiła do zakonu. Jej wzrost (150 cm) był odwrotnie proporcjonalny do pokładów wiary, które w sobie znajdowała. A jej imię oznacza "perełka". Do dziś ciało św. Rity pozostało w stanie nienaruszonym.

Obraz autorstwa Francisco de Zubaran
Meritum książki nie są jednak skrócone życiorysy trzech świętych, ale zbiór modlitw do każdego z tych, którzy wstawiają się za nami u Boga w sprawach szczególnie trudnych, pozornie niemożliwych do rozwiązania. Cieszy mnie różnorodność modlitw. W "Oni Cię nie zawiodą" znajdziemy litanie, nowenny, pieśni oraz mnóstwo innych modlitw. Atutem jest także twarda oprawa i niewielki format pozwalający zabierać ze sobą zbiór opracowany przez Sylwestra Szefera.

Bardzo lubię myśl św. Ignacego Loyoli: Módl się tak jakby wszystko zależało od Boga. Działaj tak, jakby wszystko należało do ciebie. Szczera modlitwa i uczciwe działanie to siła nie do pokonania. Książka "Oni Cię nie zawiodą" wpisuje się w tę filozofię. Nikt przecież nie zachęca do bierności. Są jednak takie sytuacje, w których nasze siły zawodzą i żadnym sposobem nie możemy sami znaleźć rozwiązania. Wtedy dobrze mieć pod ręką zbiór modlitw przygotowany przez Sylwestra Szefera. Proście, a będzie wam dane; szukajcie, a znajdziecie; kołaczcie, a otworzą wam.

Za egzemplarz do recenzji dziękuję wydawnictwu:

4 komentarze:

 1. Otrzymałam kiedyś stary, zniszczony obrazek św. Judy od staruszki, którą wsparłam modlitwą. Zawsze świecę Mu światło przed Jego ołtarzem w Kościele Mariackim. U Rity w Sączu też byłam, różę mam z majowego odpustu. W sprawach trudnych odprawiam Nowenny do Obojga tych świętych.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Brakuje Ci do "kompletu" tylko św. Antoniego. Zachęcam do odwiedzenia sanktuarium, w którym się objawił w Radecznicy :)

   Usuń
 2. To publikacja idealna dla mojej ciotki. Może sprawię jej na prezent.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Widzę, że Twoja ciocia interesuje się książkami religijnymi :) To już kolejna pozycja, o której piszesz, że spodobałaby się jej :)

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...