niedziela, 17 listopada 2013

"Poślub ją i bądź gotów za nią umrzeć" Constanza Miriano


"Poślub ją i bądź gotów za nią umrzeć" to przykład książki, która w "bezbolesny" i prawie niewidoczny przekazuje sporą dawkę wiedzy. Autorka obdarzona dużym poczuciem humoru przedstawia swoje poglądy na temat roli kobiety w małżeństwie, zadaniach męża i ojca oraz relacjach między nimi.

Niejednokrotnie podczas lektury śmiałem się do książki Constanzy Miriano. Są rozdziały, w których niemalże na każdej stronie znalazła się anegdotka lub inne zabawne zdarzenie z życia rodzinnego autorki. Constanza Miriano ma duży dystans do siebie, Przez "Poślub ją.." mknie się jak burza. Co nie znaczy, że nic z tej lektury nie wynosi się. Te 230 stron to właściwie szybki kurs idealnego małżeństwa, które może mieć upadki, ale cały czas idzie w dobrym kierunku.

Constanza Miriano promuje małżeństwo oparte na konserwatywnych wartościach. Opowiada się także za tradycyjnym podziałem ról. Choć książka skierowana jest głównie dla mężczyzn to nie zabrakło porad dla kobiet, które zdaniem autorki powinny wspierać mężów w odkrywaniu zadań, do których są stworzeni. Mężczyźni dowiedzą się zaś, czym jest ojcowski autorytet, jakie mają zadania w odniesieniu do córek, a jakie w odniesieniu do synów i co powinno należeć do tradycyjnego pola ich zainteresowań jeśli chodzi o dom i rodzinę.

Nie polecam książki feministkom i innym "postępowcom", gdyż lektura "Poślub ją i bądź gotów za nią umrzeć" w najlepszym przypadku skończy się dla nich rozstrojem nerwowym. Nie ręczę również za reakcję wyżej wymienionych osób na stwierdzenie, że kobieta odpoczywając nigdy nie powinna obarczać swoimi obowiązkami męża. Dla własnego bezpieczeństwa zdrowotnego powinni omijać tę książkę szerokim łukiem. Całej reszcie czytelników, nie tylko tej katolickiej, szczerze mogę polecić "Poślub ją i bądź gotów za nią umrzeć". Ta publikacja to rara avis wśród tego typu poradników. 

Za egzemplarz do recenzji dziękuję wydawnictwu:

2 komentarze:

  1. Zdecydowanie muszę poszukać ebooka :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Z tego, co wiem to wydawnictwo Esprit nie wydaje ebooków. Chyba, że gdzieś znajdziesz na czarnym rynku :P

      Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...