sobota, 26 października 2013

"Cierpiące dusze" ks. Marcello Stanzione


Poruszająca, nietuzinkowa i niezapomniana. Te trzy słowa, moim zdaniem, najtrafniej charakteryzują najnowszą książkę ks. Marcello Stanzione. "Cierpiące dusze" pokazują realne wydarzenia, w których udział brały dusze czyśćcowe, przypominają o naszych obowiązkach względem nich i wreszcie proponują konkretne modlitwy za Kościół cierpiący. 

Lwią część książki zajmują opowieści o nawiedzeniach dusz czyśćcowych. Gdyby nie prawdziwe świadectwa uznane przez Kościół lub materialne dowody (a takich jest niemało) to aż trudno byłoby mi uwierzyć w niektóre historie. Jednocześnie podczas lektury tego rozdziału zastanawiałem się, co bym zrobił, gdyby to mnie wybrała jakaś dusza czyśćcowa, aby nieść jej pomoc. Zasadniczą część książki poprzedzają rozważania na temat czyśćca w świetle wiary katolickiej oraz relacja z odwiedzin Muzeum Dusz Czyśćcowych. Znajdują się w nim m.in. książeczka do nabożeństwa z odciskami palców zmarłej trzy miesiące wcześniej Marii Zaganti i poduszka z wypalonym śladem palca innej duszy czyśćcowej. 

W aneksie autor proponuje konkretne modlitwy za zmarłych. Właściwie tylko jedna była mi wcześniej znana ("De profundis"). Wśród reszty znajdziemy m.in. modlitwę za zmarłych rodziców, modlitwy za zmarłych na każdy dzień tygodnia i modlitwę za zmarłego nagłą śmiercią. W przypadku "Cierpiących dusz" muszę zwrócić uwagę na okładkę. Teoretycznie nie powinno się oceniać książki po okładce, ale przecież niejednokrotnie pod jej wpływem decydujemy się na przeczytanie danej pozycji (lub jej zakup). Okładka "Cierpiących dusz" przykuwa uwagę. Uschnięte drzewo na tle pochmurnego nieba przypomina mi maksymę, którą dawniej wykuwano na grobach - "Hodie mihi, cras tibi".

Warto sięgnąć po "Cierpiące dusze" szczególnie teraz. Zbliża się Dzień Zaduszny. Od 1 do 8 listopada możemy uzyskać odpust zupełny i ofiarować go za duszę zmarłej osoby. Jest to także czas wzmożonej modlitwy za naszych bliskich, którzy tworzą teraz Kościół cierpiący. Może włączymy się w modlitwę przy pomocy aneksu z modlitwami najnowszej książki ks. Marcello Stanzione? 

Za egzemplarz do recenzji dziękuję wydawnictwu:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...