poniedziałek, 30 września 2013

"Wpływ Księżyca 2014" Witold Czuksanow


Postaci Witolda Czuksanowa nie muszę nikomu przedstawiać. Chyba każda osoba zafascynowana ogrodnictwem przynajmniej kojarzy go z programu "Rok w ogrodzie" nadawanego w sobotnie poranki w TVP1. Z poradnikiem ogrodniczym jego autorstwa stykam się po raz pierwszy. Aż chciałoby się dodać "niestety", gdyż książka jest naprawdę wartościowa.

Poradnik podzielony jest oczywiście zgodnie z poszczególnymi miesiącami roku. Na początku każdej części znajdziemy krótkie wprowadzenie, dalej kalendarz księżycowy na dany miesiąc, porady dotyczące czynności ogrodniczych w danych dniach danego miesiąca, a na końcu przepisy kulinarne, ciekawostki oraz porady niezwiązane bezpośrednio z miesiącem.

Witold Czuksanow
Podoba mi się podejście Witolda Czuksanowa to kalendarza księżycowego. Zawsze widząc kilkanaście oznaczeń przy jednym tygodniu dostawałem zawrotu głowy. Kwiatek, jabłko, marchewka, sałata, konewka. Do tego jeszcze różne dni zaznaczone na różny kolor. Autor słusznie zauważa, że stuprocentowe trzymanie się kalendarza ogrodniczego praktycznie paraliżuje prace w ogrodzie osobom, które nie mogę poświęcić mu całego życia. Witold Czuksanow zaleca więc stosowanie się jedynie do koloru poszczególnych dni. W dni zaznaczone na niebiesko powinniśmy sadzić, w dni brązowe przekopywać i użyźniać, a w dni białe odpoczywać (jest to nieodpowiedni czas do wszelkich prac w ogrodzie). Oczywiście działania w ogrodzie zgodnie ze szczegółowymi oznaczeniami są zalecane, ale nie oszukujmy się, że większość ogrodników - hobbystów ma na to czas.

Zaglądanie od czasu do czasu do poradnika w dużej mierze zwalnia nas od myślenia o pracach ogrodowych. W każdym miesiącu autor przypomina, co możemy zrobić w danych dniach. Oczywiście nie ujmuje wszystkich czynności. Tym niemniej jednak prace przy tych najbardziej popularnych roślinach zostały ujęte. Początkujący ogrodnicy właściwie nie muszą w ogóle planować żadnych działań, gdyż niemalże wszystkie rady przeznaczone dla nich znajdą w poradniku.

Stosowanie się do porad Witolda Czuksanowa pozwala na stworzenie ekologicznego ogrodu. Autor wychodzi z założenia, że natura daje nawozy i opryski dla każdych roślin. W poradniku nie znajdziemy więc żadnych odwołań do chemicznych substancji.

Poradnik jest naprawdę ciekawy. Zwracam także uwagę na stosunek jakości do ceny. Za 14 zł otrzymujemy 160 stron porad na bardzo dobrej jakości papierze z licznymi fotografiami. Książka sprawdzi się niewątpliwie jako prezent dla osób zafascynowanych ogrodnictwem i ekologicznymi uprawami.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...