niedziela, 15 września 2013

"Odkryj życie na nowo" Anthony de Mello


"Przywiązanie jest główną przyczyną braku satysfakcji" - pięćset lat przed narodzinami Jezusa Chrystusa słowa te wyrzekł Budda. Co nauki duchowego mistrza Wschodu mają wspólnego z przesłaniem Mesjasza z Nazaretu? Ojciec Anthony de Mello, jezuita z Indii, starał się to wyjaśnić słuchaczom podczas jednej ze swoich konferencji. Książka "Odkryć życie na nowo" jest jej zapisem.

Jezuita zaznacza na wstępie, że należy uświadomić sobie prawdziwy stan naszego życia. Dopiero,  gdy uznamy, że jest ono w nieładzie będziemy mogli zacząć je zmieniać. Ile czasu to nam zajmie? Mogą to być dwie minuty, a może być to także dwadzieścia pięć lat. Wszystko zależy od nas. Tak długo jednak, jak będziemy upierać się, że w naszym życiu wszystko jest w jak najlepszym porządku, tak długo nie rozpocznie się w nas proces przemiany. I tak długo nasze życie będzie zamknięte w klatce ograniczeń i strachu.

Ojciec de Mello posługuje się prostym językiem trafiającym do serca każdego czytelnika. Swoje tezy podpiera wieloma przypowieściami i prawdziwymi historiami z życia. Przez całą książkę przewija się postać Ramchandry - rikszarza, który dowiedział się, że zostało mu sześć miesięcy życia. Nie, nie załamał się on i nie szukał usilnie sposobów na przedłużenie swojego życia. Po prostu żył. Cieszył się każdą chwilą, tak że krótko przed śmiercią mógł wyznać, że ostatnie pół roku to był najszczęśliwszy okres w jego życiu. Niemożliwe? Ojciec Anthony zachęca właśnie do takie radości: szczerej i nieskażonej przywiązaniem. 

Szczególnie zapadła mi w pamięć przypowieść o ubogim człowieku, który w nocy miał sen. Zgodnie z nim miał spotkać wędrowca, który podaruje mu drogocenny kamień. Gdy wyszedł z domu rzeczywiście natknął się na człowieka, od którego otrzymał diament. Uradowany postanowił odpocząć chwilę pod drzewem. Całe popołudnie spędził na rozmyślaniach. Wieczorem wrócił do wcześniej spotkanego człowieka z prośbą: "daj mi te bogactwa, które pozwoliły ci tak łatwo oddać mi ten kamień".

Jezuita zachęca nas, żeby odkryć, co jest naprawdę ważne w życiu i czemu można się poświęcić. Zwraca także uwagę na ogromną rolę szczerej radości. Nie oznacza to, że nie będzie spotykać nas nic złego. Nie ma przecież życia bez cierpienia. Krzyż jest drabiną do nieba. Ważne jest to, aby zachowywać pogodę ducha mimo trudności. Zza chmur zawsze wychodzi przecież w końcu słońce.

Za egzemplarz do recenzji dziękuję wydawnictwu:


2 komentarze:

 1. Z pewnością kiedyś przeczytam :) Zauważyłem błąd w tytule książki, napisałeś "Odkryć życie na nowo", a ma być "Odkryj życie na nowo".
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z tytułem to jest bardziej skomplikowana sprawa. W kilku miejscach widziałem właśnie "Odkryj życie na nowo". Natomiast na oficjalnej wydawnictwa tytuł to "Odkryć życie na nowo". Uznałem więc, że ten drugi tytuł będzie stosowniejszy. Ale dziękuję za zwrócenie uwagi :)
   Pozdrawiam

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...