czwartek, 15 sierpnia 2013

"Modlitwy i Boże obietnice" Joan Carroll Cruz


"Po­bożna mod­litwa jest jak­by złotą dra­biną sięgającą do nieba, po której wchodzi się do Boga" - słowa te wypowiedział ponad 750 lat temu mistyk nadreński Eckhart von Hochheim. Pozostają aktualne do dzisiaj. Znaczenie modlitwy przez wieki podkreślało wielu świętych i błogosławionych. Niektórym z nich Bóg przekazał specjalne obietnice związane z konkretnymi nabożeństwami. Niestety dotychczas były rozproszone w różnych miejscach. Joan Carol Cruz postanowiła je zebrać w jednym miejscu. Wykonała ogromną pracę, ale dzięki temu każdy katolik może mieć pod ręką mnóstwo modlitw, które przez 2000 lat Bóg przekazywał swoim umiłowanym dzieciom. 

Część modlitw z pewnością każdy z nas dobrze zna i praktykuje odmawianie ich. W książce znalazło się jednak także mnóstwo mniej znanych wołań do Boga. Szkoda, że rzadko się o nich wspomina (nawet podczas kazań i homilii). Czy wiesz drogi Czytelniku, że już tutaj na Ziemi możesz uchronić siebie i jedną wybraną duszę od ognia piekielnego?! Niemożliwe? A jednak. Jezus skierował kiedyś do pewnej polskiej duszy słowa, w którym obiecał zbawienie wieczne dla każdego, kto przez trzydzieści kolejnych dni będzie godnie przyjmować Komunię Świętą oraz odmawiać jedno Ojcze Nasz i Zdrowaś Maryjo dla dobra Świętego Kościoła Katolickiego. Obietnica została oczywiście zaaprobowana i potwierdzona przez Kościół.

W książce znajdziemy modlitwy na każdą porę dnia, na każdą okazję i na każdy stan naszego ducha. W "Modlitwach i Bożych obietnicach" natkniemy się na modlitwy dziękczynne, błagalne i przebłagalne za grzechy. Modlitwy poranne i wieczorne. Modlitwy do Boga Ojca, Jezusa Chrystusa, Ducha Świętego i Najświętszej Maryi Panny. Modlitwy, które możemy odmawiać, gdy jesteśmy pogrążeni w smutku i przepełnieni radością. 

W książce znalazłem pewien błąd. W dodatkach zamieszczono wszystkie tajemnice Różańca Świętego (łącznie z tajemnicami światła ogłoszonymi przez bł. Jana Pawła II w 2002 roku). Pod spodem podano, w jakie dni należy modlić się danymi tajemnicami. Nie uwzględniono tajemnic światła przyjmując stary porządek. Obecnie Kościół zaleta następujący porządek: tajemnice bolesne - wtorek, piątek, światła - czwartek, radosne - poniedziałek, sobota, chwalebne - środa, niedziela.
 
Na szczególną uwagę zasługuje okładka. Wydawnictwo Esprit jak zwykle stanęło na wysokości zadania. Wiem, że książki nie powinno oceniać się po okładce. Nie da się jednak ukryć, że okładka jest opakowaniem książki. Od niej często zależy, czy skusimy się na przeczytanie danej pozycji. 

"Modlitwy i Boże obietnice" to wyjątkowy modlitewnik obejmujący słowa Boga kierowane do poszczególnych świętych i błogosławionych na przestrzeni wieków. Modlitewnik, który pozwoli się nam zbliżyć do Wszechmogącego Ojca oraz ułatwi wypraszanie dla siebie i swoich bliskich szczególnych łask. Św. Jan Damasceński mawiał, że "Modlitwa jest wzniesieniem duszy do Boga lub prośbą skierowaną do Niego o stosowne dobra". Książka "Modlitwy i Boże obietnice" ułatwi nam rozmowę z Panem, wzniesienie do Niego naszej duszy i przyniesie ukojenie w trudnym dla nas czasie. Zawsze, gdy wpadniemy w jakieś życiowe zawirowania będziemy mogli do niej sięgnąć i przekonać się, że wszystkie ziemskie problemy i trudności są niczym w porównaniu z wiecznością, która czeka na każdego z nas od tysięcy lat.

Za egzemplarz do recenzji dziękuję wydawnictwu:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...