poniedziałek, 15 lipca 2013

"Zobaczyć Boga" o. Joachim Badeni


Już przy pierwszym spojrzeniu książka wydała mi się niezwykła. "Zobaczyć Boga" ma jedną z najpiękniejszych okładek jakie kiedykolwiek widziałem. Wszechobecna ciemność, delikatnie zarysowane źdźbła trawy i mnóstwo gwiazd nadają jej nastrój tajemniczości i niezwykłości. I rzeczywiście tak jest. "Zobaczyć Boga" to książka niezwykła, perełka wśród setek pozycji wydawanych rocznie, które często nic nie wnoszą do naszego życia. Refleksji autora, które poznamy czytając "Zobaczyć Boga" nie można tak łatwo zapomnieć. Trwale zapisują się w pamięci. Myślę, że na zawsze pozostaną gdzieś w nas głęboko. 
O. Joachim Badeni

Książka jest zapisem trzech konferencji, które o. Joachim Badeni wygłosił w 1984 roku w Krakowie. Dominikanin używał przystępnego języka. "Zobaczyć Boga" mimo trudnej tematyki czyta się bardzo dobrze. W wielu miejscach możemy się szczerze uśmiechnąć. Zakonnik obdarzony był dużym poczuciem humoru. 

O. Joachim Badeni proponował modlitwę z wykorzystaniem Pisma Świętego. W książce rozważa dwa fragmenty: psalm 1 oraz sam początek Księgi Rodzaju ("Na początku Bóg stworzył niebo i ziemię..."). Robi to w sposób zadziwiający. Wchodzi bardzo głęboko w tekst. Nigdy nie myślałem, że aż tyle można powiedzieć o jednym krótkim fragmencie. Psalm 1 o. Joachim Badeni rozkłada na czynniki pierwsze odnosząc go do naszego życia. Później proponuje zaś inną interpretację - chrystologiczną. Niektórzy może pomyślą: to tylko dwa fragmenty. Ciągle mam się nimi modlić? A co dalej? Dalej sami mamy wziąć Pismo Święte i zacząć rozważać je w podobny sposób!

Dominikanin w bardzo przystępny sposób wyjaśnia istotę kontemplacji. Zwraca uwagę na problemy, które mogą nas spotkać w drodze do spotkania z Panem. Charakteryzuje poszczególne etapy tej drogi i oczywiście zachęca do rozpoczęcia wędrówki. W trzeciej części książki dodatkowo przybliża nam karmelitańską szkołę modlitwy. 

"Zobaczyć Boga" jest jedną z książek, które trwale nas zmieniają i rozbudzają nowe pragnienia. Książka sprawiła, że całkowicie inaczej patrzę na modlitwę z wykorzystaniem Pisma Świętego. Na pewno będę teraz rozważał go głębiej niż dotychczas. "Zobaczyć Boga" to niezwykła pozycja, która nie dość że zapisuje się w duszy człowieka to jeszcze zachęca do zbliżenia się do Pana i wejścia w kontemplację.

Za egzemplarz do recenzji dziękuję wydawnictwu:

2 komentarze:

 1. Okładka faktycznie przyciąga, ale czy książka jest na tyle interesująca, by po nią sięgnąć, gdy nie czytuje się literatury religijnej? ..pytam czy narracja ma charakter dogmatyczny i narzucający? ..bo takich bardzo nie lubię :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Książka jest naprawdę interesująca, a język jest prosty. Żadnych dogmatów, żadnych teologicznych rozważań. Tekst trafia do serca. Myślę, że powinnaś po nią sięgnąć nawet jeśli nie czytujesz literatury religijnej. O. Joachim Badeni obdarzony był niezwykłym darem przemawiania (a książkach jest zbiorem jego trzech wystąpień).
   Polecam także książkę "Kobieta boska tajemnica" tego samego autora. Tekst jest lekki, miejscami zabawny, a porusza poważną tematykę.
   Pozdrawiam :)

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...