niedziela, 12 maja 2013

"Powiastki wschodnie" Ignacy Krasicki


Niektórych może dziwi obecność na moim blogu recenzji książki, która jest teoretycznie skierowana do dość młodych czytelników. Napisałem "teoretycznie", ponieważ w rzeczywistości z utworów arcybiskupa gnieźnieńskiego mogą skorzystać osoby z różnych grup wiekowych. Dla dzieci są świetną bajką (dodatkowo atrakcyjnie zilustrowaną), a dla starszych czytelników zbiorem wskazówek i prawd o życiu.

Każda z opowieści zawiera morał. Dotyczy innej prawdy życiowej i nakłania do określonych postaw. Szczególnie książką powinni zainteresować się miłośnicy historii. Ignacy Krasicki nie pisał przecież swoich utworów w oderwaniu od rzeczywistości. Tworzył w określonej przestrzeni, w określonym czasie. W opowieściach możemy się więc doszukiwać odniesień do postaw ówczesnych Polaków, ich stosunku do wiedzy czy moralności. "Powiastki wschodnie" świetnie czyta się odnosząc zawarte w tekście konkluzje do sytuacji społeczno - politycznej w XVIII wieku.

Biskup warmiński pochwala rozsądek, trzeźwe ocenianie swojej sytuacji życiowej, ostrożność w podejmowaniu wyborów, miłosierdzie dla innych i zwyczajną ludzką życzliwość. Gani zaś ryzykanctwo, sprzeniewierzanie się radom rodziców, egoizm, a także łamanie danego słowa.

Nie sposób nie zwrócić uwagi na język, którym posługuje się "książę poetów polskich". Celny i precyzyjny, ale jednocześnie wyszukany. Tekst nie znudzi nas ani na moment. Warto czytać te opowieści dzieciom. Oprócz samej przyjemności dla nich, dodatkową korzyścią będzie poszerzanie ich słownictwa.

Morały opowieści są uniwersalne. Aktualne były w dobie oświecenia, ale nie straciły na wartości w XXI wieku. Lektura jest szybka, łatwa i przyjemna, co nie oznacza, że pozbawiona głębszych wartości. Wszak "Powiastki wschodnie" pisał Prymas Polski! "I śmiech niekiedy może być nauką, kiedy się z przywar, nie z osób natrząsa" - posłuchajmy rady Ignacego Krasickiego i uczmy się śmiejąc się z naszych przywar, których z pewnością nikomu nie brakuje.


Za egzemplarz do recenzji dziękuję wydawnictwu:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...