czwartek, 25 kwietnia 2013

"Niebieski kwiat wiary. Wizje i proroctwa Anny Katarzyny Emmerich"

"Niebieski kwiat wiary" to książka bardzo krótka (właściwy tekst liczy 122 strony), ale niezwykle treściwa. Jest to wybór najistotniejszych wizji i proroctw bł. Anny Katarzyny Emmerich, uzupełniony jej biografią, historią kultu błogosławionej oraz świadectwami osób, które zmieniły swoje życie po spotkaniu z nią. 
 
Kim była Anna Katarzyna Emmerich? Urodziła się 1774 roku w Westfalii. Przez całe życie doznawała widzeń Kościoła tryumującego, świętych (m.in. św. Augustyna), aniołów, Niebios, a także poznawała proroctwa dotyczące czasów przyszłych. 28 sierpnia 1812 r. pojawił się na jej klatce piersiowej krwawiący krzyż. Niemiecka mistyczna i stygmatyczka zmarła w ogromnych cierpieniach w 1824r. W roku 2004 została beatyfikowana przez papieża Jana Pawła II.
Zadziwiająca jest lista mistycznych darów, których dostąpiła. Przytoczę ją tutaj, ponieważ ich liczba jest zdumiewająca: widzenia niebieskie, poznanie ludzkich serc, zjednoczenie ze wszystki świętymi i męczennikami, rozpoznawanie prawdziwości relikwii świętych, łączność z biednymi duszami czyśćcowymi, mistyczne zaślubiny z Jezusem Chrystusem, proroctwa o niektórych papieżach, przeżywanie zjednoczenia ze światem pozaziemskim, czynna obecność w sercach osób cierpiących i wierzących, uzdrowienie chorych na odległość, duchowa mądrość i widzenie przyszłych wydarzeń z Bożego natchnienia, rozpoznawanie dobrych i złych ziół, żywe i pełne pasji relacji duchowe oraz głębokie poznanie biblijnego świata, zarówno Starego, jak Nowego Testamentu mimo braku lektur na ten temat. Zaskakujące, prawda? W sąsiednim państwie żyła osoba, która dostąpiła tylu łask, a ciągle jest tak mało znana (nie tylko w naszej Ojczyźnie, ale i w całym Kościele).
Niezwykle interesująca jest historia z otwarciem grobu Anny Katarzyny Emmerich. Kilka tygodni po jej pogrzebie zaczęła rozchodzić się wieść, że nieznane osoby zabrały jej ciało z grobu. Poeci Bretano i Luise wraz z pewnym młodym duchownym otworzyli grób błogosławionej. Ciało Emmerich znajdowało się na swoim miejscu, ale nie wydawało żadnego nieprzyjemnego zapachu!
Książka składa się z dwóch części: spotkanie i kult oraz widzenia. Widzenia są podzielone na pięć części:
 • Męka Jezusa Chrystusa.
 • Ubogie życie Zbawiciela.
 • Życie Maryi.
 • Widzenia Aniołów Stróżów, Kościoła tryumfującego, czyśca i walki, świętych i biednych dusz czyśćcowych.
 • Tajemnice Starego Przymierza.
Oczywiście nie wszystkie widzenia wywarły na mnie ten sam skutek i wywoływały te same emocje. Najbardziej wpłynęły na mnie wizje męki Jezusa Chrystusa (film Mela Gibsona "Pasja" w porównaniu do nich wcale nie wydaje się już taki poruszający) oraz fragmenty dotyczące naszych modlitw kierowanych do Boga.
"Niebieski kwiat wiary" to nie jest zwykła książka. Nie można jej czytać w przerwie między odkurzaniem i zmywaniem naczyń. Wymaga ona pełnego skupienia oraz użycia wyobraźni (opisy męki Jezusa Chrystusa są naprawdę poruszające). Nie można do niej podchodzić jak do zwykłej lektury. Przeczytanie od deski do deski i odłożenie książki na półkę nie przyniesie naszej duszy ogromnych korzyści (choć niewątpliwie coś z tego wyniesiemy). Do "Niebieskiego kwiatu wiary" trzeba wielokrotnie wracać, rozważać po raz kolejny słowa bł. Anny Katarzyny Emmerich i próbować zastosować je do swojego życia. Dlatego zachęcam do zakupu własnego egzemplarza. Rozmyślanie poszczególnych wizji i proroctw może skutecznie przywrócić nas na dobrą drogę i odmienić nasze życie. Jest mnóstwo przypadków osób, które dostąpiły tej łaski (choćby wspomniani w książce poeta Clemens Bretano oraz poetka Luise Hensel).
Jedynym mankament, który przeszkadza w lekturze to przypisy umieszczone na końcu książki. Musiałem "przeskakiwać" między właściwym tekstem, a wyjaśnieniami. Dobrze, że przypisów nie jest zbyt dużo (18). Tym niemniej jednak trochę przeszkadzało to w czytaniu.
Szkoda, że książka jest tak krótka. Myślę, że można było dodać choćby jeszcze kilkadziesiąt stron z wizjami i proroctwami błogosławionej. Być może jednak autor postawił sobie inny cel i pragnął tylko krótko zarysować czytelnikom postać bł. Anny Katarzyny Emmerich oraz zachęcić do samodzielnego studiowania innych materiałów (a tych wcale nie jest mało, w język polskim wydano w ostatnim czasie ponad 20 różnych publikacji).
Litery pozostają te same, ale słowa, które kieruje do nas Bóg poprzez widzenia bł. Anny Katarzyny Emmerich ciągle się zmieniają. Za każdym razem dostrzegamy coś innego w danym fragmencie i na nowo go odkrywamy. Po raz kolejny możemy rozmyślać je, ale już w całkiem inny sposób, w odniesieniu do naszego aktualnego stanu ducha i sytuacji życiowej.  
 Za egzemplarz do recenzji dziękuję wydawnictwu:

4 komentarze:

 1. Bardzo lubię Twój blog, już się przestraszyłam, że zakończyłeś działalność, a tu się okazuje, że tylko zmieniłeś adres! Narobiłeś mi niezłego stracha :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Miło czytać takie słowa :) Musiałem przeprowadzić małą reorganizację bloga. Widzę, że na Twoim blogu jest jeszcze stary adres ;)

   Usuń
 2. Wygląda na to, że była obdarzona prawie tyloma samymi darami mistycznymi, jak św. o. Pio. Z pewnością ciekawa książeczka. Już sam jej tytuł (piękny!) zachęca do lektury.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z tego, co pamiętam to tytuł pochodzi z jakieś wizji siostry Emmerich.

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...