czwartek, 28 marca 2013

"Najważniejsze sentencje i zwroty" - łacina


Łacina stanowi dziś niedoceniany język. Podnoszony jest argument, że jest to język martwy (a to nieprawda, chociażby dlatego, że jest to oficjalny język Kościoła, wszystkie oficjalne dokumenty wydawane są przez Stolicę Apostolską w tym języku). Nauka  łaciny pomaga w przyswajaniu języków romańskich. Wystarczy zajrzeć do dwóch różnych słowników, żeby przekonać się, że nauka łaciny naprawdę przydaje się w opanowaniu słownictwa np. z hiszpańskiego. 

Materiał podzielony jest na 22 grupy tematyczne m.in. natura, państwo, religia, przyjaźń.  Zostały wybrane najpopularniejsze sentencje. Raczej nic nie powinno nas zaskoczyć. Jeśli chodzi o zwroty to w „Najważniejszych sentencjach i zwortach” znajdziemy te najczęściej przytaczane, najczęściej używane i te, do których często są odwołania w literaturze.  Zdecydowaną większość stanowią wyrażenia (150 kartoników).

Uważam, że każda osoba, która chce mieć ogólną wiedzę o świecie powinna znać przynajmniej odrobinę łacińskiego słownictwa. Z  pomocą przychodzą fiszki wydawnictwa Edgard. Cieszę się, że wydawnictwo zdecydowało się na wydanie takiego produktu. Łacina nie jest przecież zbyt popularnym językiem. 

A dlaczego akurat fiszki? Ktoś powie, że można przecież inaczej uczyć się sentencji. Należy się jednak zastanowić, ile nam zostanie w głowie z takiej nauki. Odpowiednia nauka z kartoteką pozwala na zapamiętywanie z 95 % skutecznością. 

Zastanawiam się tylko nad starannością osób zajmujących się stworzeniem „Najważniejszych sentencji i zwrotów”. Nie znam tak dobrze łaciny, żeby wyłapać wszystkie błędy. A jeden udało się się znaleźć już podczas pierwszego przejrzenia kartoników. Mam na myśli sentencję „Dulce est laudari a laudato viro”. Przetłumaczono to jako „Słodko jest być chwalonym przez chwalonego męża”. Prawidłowo powinno być „Słodko jest (lub mile jest) być chwalonym przez pochwalonego męża”.

Zawartość pudełka:                                                
- 500 fiszek
- 3 kolorowe przekładki: „Do nauki”, „Umiem”, „Uczę się”
- 40 fiszek in blanco do uzupełnienia

Za egzemplarz do recenzji dziękuję wydawnictwu:

4 komentarze:

 1. Zawsze chciałam nauczyć się łaciny. Zapewne dzięki tym fiszkom poznałabym choć trochę tego języka; dobrze byłoby nawet umieć te najważniejsze sentencje. Sądzę, że te fiski to naprawdę dobry sposób na naukę. ;]

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nic nie stoi na przeszkodzie, żebyś przeszła do działania :) Materiały możesz znaleźć np. na chomiku. Łacina jest chyba jedynym językiem, w nauce którego nauczyciel nie jest konieczny.

   Usuń
 2. Łacina absolutnie mnie nie interesuje. Fajnie byłoby znać chociaż jej podstawy, ale jakoś tak nie mogę się przemóc i nawet spróbować. To chyba jednak nie moja bajka, chociaż zdaję sobie sprawę, że o wiele łatwiej uczyć się wtedy języków romańskich ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cóż, nie każdemu musi podobać się ten piękny język :P

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...