sobota, 20 października 2012

"Myśleć efektywnie" Art Markman


Okładka: miękka ze skrzydełkami
Cena na okładce: 29,90 zł

Tym razem przyszło mi się zmierzyć z książką traktującą o tematyce całkowicie mi nie znanej. Myślę, że nie tylko ja nie miałem pojęcia, co oznacza smart thinking. Publikacja jest pionierska. Jako pierwsza w Polsce podjęła zagadnienie sprytnego myślenia. Autorem jest dr Art Markman - wykładowca psychologii oraz marketingu na Uniwersytecie w Teksasie. Ma on za sobą ponad 125 rozpraw naukowych! Nie musimy się jednak martwić, że "Myślenie efektywne" jest skierowane do specjalistów z tej dziedziny. Książka ma formę eseju. Na pewno nie natkniemy się na terminy nam nie znane, a które nie zostały wystarczająco zrozumiale wyjaśnione.

Pierwszy rozdział tłumaczy czym jest smart thinking. Polecam uważnie przeczytać ten fragment książki. Jest on kluczowy do zrozumienia całości. Czytanie więc przy włączonym telewizorze i pogaduszki z koleżanką  odpadają ;)  Kolejne działy przybliżają ideę sprytnego myślenia, ukazują jej szerokie zastosowania, wyjaśniają jak wykorzystać przyswojoną wiedzę w praktyce oraz przekazać ją innym.

Wydawnictwo Samo sedno jak zwykle podołało stronie technicznej. Przed każdym rozdziałem jest krótka zapowiedź, a na końcu podsumowanie zgromadzonej w danej części wiedzy. Cieszy mnie to, że wydawnictwo nie tylko promuje techniki szybkiej nauki, zarządzania czasem czy sprytnego myślenia, ale także stosuje się do nich. Nie znajduję rozbieżności między propagowanymi teoriami, a praktyką. Powszechnie wiadomo przecież, że wcześniejsze zaznajomienie się z tematem pozwala na lepsze zrozumienie treści, a podsumowanie najważniejszych tez na szybsze ich przyswojenie.

Recenzję pragnę zakończyć pięknym cytatem znalezionym w książce. Zaznaczyłem na razie stronę, na której się znajduję. Zamierzam jednak przepisać go na zakładki do książek lub stworzyć osobną kartę mu poświęconą. Myśl ta związana jest z moją ulubioną dziedziną wiedzy. Przejdę jednak do rzeczy. Cytat brzmi: "Kto nie pamięta historii, skazany jest na jej powtórne przeżycie" (str. 114). Autorem tych słów jest George Santayana.

Za egzemplarz do recenzji dziękuję wydawnictwu:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...