niedziela, 1 lipca 2012

"Hiszpański nie gryzie"


Na początku omówię szatę graficzną (która przypadła mi do gustu) i zawartość podręcznika.
Szata graficzna jest bardzo ciekawa (śliska okładka, skrzydełka mogące służyć jako zakładka, duża przejrzystość). Właściwie zastosowano tylko dwa kolory: czarny (tekst) i zielony (marginesy i ramki z ważnymi regułami). Dzięki temu czytelnik nie jest rozpraszany i może skupić się na nauce. W poszczególnych rozdziałach jest dość dużo rysunków. Ogólnie książeczka zachęca do nauki (format trochę większy niż A5).
Książka składa się z 13 rozdziałów, odpowiedzi do testów i słowniczka hiszpańsko-polskiego.

Spis treści:
 1. Alfabet i wymowa
 2. Pierwsze kontakty
 3. Liczby i czas
 4. Człowiek i rodzina
 5. Dom i czynności rodzinne
 6. Jedzenie
 7. Zakupy
 8. Szkoła
 9. Praca
 10. Podróże
 11. Sport i czas wolny
 12. Przyroda
 13. Zdrowie
Na końcu znajduje się także pięć wolnych stron na notatki, co moim zdaniem jest świetnym pomysłem. Szkoda, że jest ich tylko pięć. Można, co prawda zapisać coś na własnych kartkach, ale nie o to tu chodzi.
Do kursu dołączona jest także płyta CD z nagraniami lektora.
Przejdę teraz do szczegółowego omówienia zawartego materiału.
Słownictwo: w każdym rozdziale jest jedna strona, na której są potrzebne w danym temacie  słówka. Oczywiście nie da się ich wszystkich wkuć na pamięć bezpośrednio z książki. Dlatego polecam wykonanie fiszek :) Myślę, że dobór słownictwa jest dość  dobry. Kiedyś uczyłem się z kursu "No hay problema" wydanego przez SuperMemo (poziom A1 - A2). Przerobiłem około 74-75 % i muszę powiedzieć, że większość słów już znam. Przy okazji polecam kursy SuperMemo :) Uznaję je za jedne z najlepszych programów do nauki języka obcego.
Oprócz tego na marginesach przy większości ćwiczeń jest mini-słowniczek, który zawiera nowe, nieznane słówka konieczne do wykonania danego zadania.
Nie podoba mi się, że przed każdym słówkiem nie ma rodzajnika (w nawiasie za słówkiem jest tylko podany symbol), co mi osobiście utrudnia naukę.
Budowa typowego rozdziału: na początku jest zawsze jakiś zabawny rysunek (często w formie komiksu). Oczywiście z tekstem po hiszpańsku :) Nie trzeba się jednak martwić. Pod spodem zawsze jest tłumaczenie. Pod nim znajduje się zapowiedź, czego nauczymy się w danej części książki. Na następnej stronie znajdujemy dialog, który posiada jeden, ale bardzo poważny błąd. Obok każdej wypowiedzi znajduje się tłumaczenie, co utrudnia naukę. Najpierw dobrze jest przeczytać samodzielnie dialog, spróbować jak najwięcej z niego zrozumieć bez żadnej pomocy, później należy sięgnąć do słowniczka, a dopiero na końcu ewentualnie do gotowego tłumaczenia. Błąd ten zaliczam do błędów kardynalnych.
Do tekstu są dołączane po dwa zdjęcia dopasowane tematycznie.
Następnie przechodzimy do kolejnej części rozdziału - "Gramatyka w pigułce". Tutaj jest zdecydowanie lepiej. Nie ma większych nieścisłości. Wszystko wytłumaczono dość jasno i przejrzyście.
Dalej jest już znana nam strona ze spisem słówek i konstrukcji przydatnych w danych rozdziale.
Wreszcie odnajdujemy ćwiczenia, która są najlepiej przygotowane i stanowią najciekawszą część publikacji. Jest ich na prawdę dużo. W niektórych tematach nawet kilkanaście! Występują w różnych formach (podpisywanie obrazków, tworzenie dialogów z rozsypanek, łączenie rysunków z definicjami, uzupełnianie zdań odpowiednią formą danego czasu, ćwiczenia typy prawda/fałsz, test wyboru, udzielanie odpowiedzi na pytania, łączenie ze sobą fragmentów zdań, uzupełnianie różnych form wypowiedzi czasownikami, zakreślanie żądanych słów w diagramie, tłumaczenia i wiele innych. Dobór zadań robi wrażenie.
Ćwiczenia są podzielone na trzy części: zadania do słownictwa, do zagadnień gramatycznych i test sprawdzający wiedzę z całego rozdziału.
Przy numerach niektórych ćwiczeń umieszczona jest ikonka płyty odsyłająca do odpowiednich fragmentów nagrań dźwiękowych.
Na marginesach umieszczane są ciekawostki dotyczące języka hiszpańskiego, Hiszpanów i samej Hiszpanii. Możemy znaleźć tam informacje np. o ilości języków oficjalnych w Hiszpanii (jest ich aż 4: hiszpański, kataloński, baskijski i galicyjski) czy zwyczajach świątecznych (Hiszpanie zamiast choinki stawiają na Boże Narodzenie w domu szopkę).
Na chwilę chcę jeszcze powrócić do gramatyki. Uważam, że jest dużo lepiej wytłumaczona niż w SuperMemo. Myślę, że jeśli ktoś sumiennie wykonuje ćwiczenia to po prostu MUSI nauczyć się języka hiszpańskiego w deklarowanym przez kurs stopniu.
Oczywiście nie nauczymy się z tej publikacji języka na poziomie średnio zaawansowanym. Możemy opanować jedynie podstawy. Cenię tę książkę za to, że jest szczera. Nie lubię tytułów typu "Hiszpański w 30 dni". Chyba nikt nie ma wątpliwości, że nie da się nauczyć jakiegokolwiek języka w miesiąc. Tutaj mamy jasną sytuację. Pozycja jest skierowana do osób, które nigdy nie uczyły hiszpańskiego i prowadzi do poziomu A1.
Jestem pewny, że "przerobienie" tej książki zapewni solidne podstawy do dalszej nauki, a co najważniejsze nie zanudzi nas i nie zasypie ilością nowych informacji dołączonych do każdego tematu (wielokrotnie spotykałem się z takimi publikacjami).
Mimo kilku wad (w tym jednej bardzo poważnej) uważam, że warto zainwestować w tę książkę. Nie polecam oczywiście stosowania jej jako jedyne źródło nauki, bo NIE MA podręcznika idealnego. A gdyby był do liczyłby 3000 stron i posiadał 15 płyt oraz 10 programów do nauki ;)
Cena: ok. 30 zł

Za egzemplarz do recenzji dziękuję:

4 komentarze:

 1. Jak najbardziej się z Tobą zgadzam. Bardzo mi się ta pozycja spodobała i żałuję tylko, że przy wersji z portugalskim nie ma płyty, bo byłaby niezwykle pomocna.

  OdpowiedzUsuń
 2. Zdecydowanie coś takiego by mi się przydało. Teoretycznie uczę się hiszpańskiego w szkole, jednak idzie mi to dość opornie, gdyż do języków obcych nigdy talentu nie miałam. Jednak jak wiadomo, brak talentu można zastąpić ciężką pracą.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W takim razie polecam także fiszki :) Tam nie liczą się zdolności, ale wytrwałość ;)

   Usuń
 3. Właśnie czytam, świetna książka ;)
  Pozdrawiam!!

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...