piątek, 6 lipca 2012

"100 najważniejszych przypadków rekcji czasownika" - j. niemieckiPublikacja "100 najważniejszych przypadków rekcji czasownika" skierowana jest do osób na poziomie średnio zaawansowanym (B1/B2). Choć część materiału przydatna jest już na poziomie A2+ (np. "interesować się" czy "czekać na"). Ucząc się z kursu "Kein problem" wydanym przez SuperMemo (poziom podstawowy) już poznałem dużo wyrażeń. Te fiszki to zbiór najczęściej używanych przypadków rekcji czasownika. Jak wiemy przyimki często decydują o znaczeniu danego słowa, więc poprawność w ich stosowaniu jest nieodzowna.
Jak zwykle w przypadku serii "100 najważniejszych..." otrzymujemy kod umożliwiający pobranie plików Mp3 z nagraną wymową słownictwa i dodatkowy kartonik z zasadami wymowy.
Dostajemy także specjalne pudełko, które umożliwia naukę w formie quizu. Nigdy o  tym ni pisałem, więc teraz postaram się to wyjaśnić. Do pudełka wkładamy dwie przekładki "NAUKA" i "UMIEM" oraz fiszki, których chcemy się nauczyć. W fazie nauki zapamiętujemy treść kartoników i przekładamy je za zakładkę "NAUKA". Po przyswojeniu wszystkich dopiero przechodzimy do quizu. Wyjmujemy wtedy wszystkie fiszki spomiędzy dwóch przekładek i sprawdzamy naszą pamięć. Jeśli poprawie tłumaczymy hasło z języka polskiego na niemiecki przekładamy fiszkę za przekładkę "NAUKA". Te dwie fazy powtarzamy do momentu wyeliminowania wszystkich błędów.
Kartoniki ułożono alfabetycznie (biorąc pod uwagę przyimki). Podano także pierwszą litrę przypadku, z którym łączy się przyimek w danym przypadku rekcji.
Zawsze przed napisaniem recenzji bardzo dokładnie zapoznaję się z produktem. Czytam także uważnie instrukcję, a także informacje dotyczące wydania. Ku mojemu zdziwieniu bardzo często powtarzają się nazwiska: Kinga Perczyńska i Patrycja Wojsyk (chyba nie mam fiszek, których autorką nie byłaby żadna z wymienionych pań). Podziwiam je :) Zajmuję się przecież tyloma językami!
Niestety przy tej recenzji znowu nie będę oryginalny. Wydawnictwa Cztery Głowy wykonuje świetną pracę.  Nie spotkałem się jeszcze z fiszkami, które nie zachęcałyby do nauki. A moim zdaniem o to w tym wszystkim chodzi. Nie sztuką jest napisać książkę do nauki języka obcego zawierającą w każdym temacie kilkanaście nowych słówek i zagadnień gramatycznych (a mam takie w domu...), nie dając rad jak je zapamiętać. W tym przypadku otrzymujemy konkretny i przyjemny sposób nauki, nie wymagający dużych nakładów czasu.
Przyznam się, że często biorę do ręki fiszki tylko po to, żeby je obejrzeć i dotknąć, nawet jeśli wiem, że w danej chwili nie będę się uczyć :)
Cena (jak za taki produkt) jest przystępna. Fiszki z serii "100 najważniejszych..." można dostać w promocji już za 7 - 8 zł.
Zachęcam więc do zakupów. Właśnie rozpoczęły się wakacje i jest trochę wolnego czasu, dlatego warto zainwestować odrobinę wysiłku we własny rozwój. Na naukę można poświęcić np. chwile spędzone w pociągu czy autobusie.

Za egzemplarz do recenzji dziękuję:

2 komentarze:

  1. To jeszcze nie mój poziom, ale będę o nich pamiętać! Za jakiś czas na pewno sięgnę ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Niestety to nie mój poziom (na razie) ;]
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...