wtorek, 3 lipca 2012

"100 najważniejszych czasowników nieregularnych" - j. niemiecki


Pierwsze wydanie: 2011
Redakcja: Kinga Perczyńska, Patrycja Wojsyk

Tym razem napiszę o publikacji z serii "100 najważniejszych...", ale związanej z językiem niemieckim.
Do tych fiszek podszedłem z dużą rezerwą, ponieważ uczyłem się kiedyś wszystkich czasowników nieregularnych, ale niestety tylko poszczególnych form, bez tłumaczenia. Myślałem więc, że nie skorzystam z tej publikacji. Okazało się jednak, że niepowtarzana wiedza szybko ulatnia się, a powtórzenie w moim przypadku jest wskazane :)
Szkoda tylko, że nie ma tu wszystkich czasowników nieregularnych. Wiem, że publikacja traktuje tylko o tych najważniejszych (jaka sama nazwa wskazuje), ale dodanie 50 karteczek (wszystkich czasowników nieregularnych jest chyba 152) nie stanowi wielkiego problemu. Dzięki temu publikacja byłaby bogatsza, pełniejsza i mogłaby służyć także osobom na odrobinę wyższym poziomie niż A1/A2. Zresztą nie wiem, po co wybierać część materiału skoro i tak niedługo trzeba nauczyć się reszty. Rozumiem, że nie wszystkie czasowniki są potrzebne osobom na poziomie podstawowym, ale nauczenie się całości od razu jest po prostu wygodniejsze ;)
W kartonowym pudełku znajdziemy dwie kartonowe przekładki "NAUKA" i "UMIEM" (naprawdę porządnie wykonane i bardzo trwałe), fiszki oraz ofertę wydawnictwa.
Tradycyjnie otrzymujemy także specjalny kod, który umożliwia pobranie plików z nagraniami. Chociaż wymowa języka niemieckiego nie jest aż tak skomplikowana jak w języku angielskim (właściwie wystarczy opanować kilkanaście zasad i możemy przeczytać prawie wszystko), to jest to miły dodatek. W publikacji jest jeszcze jeden, dużo lepszy bonus. Mam na myśli kartonik z zasadami wymowy. Wszystkie reguły posiadam w postaci pliku na komputerze, ale nawet po wydrukowaniu nie cechuje go ani wygoda, ani praktyczność.
A co jest na kartonikach? Na awersie znajduje się słówko w języku polskim, a na rewersie czasownik w trzech podstawowych formach (Infinitiv, Imperfekt, Perfekt). Karteczki ułożono zgodnie z kolejnością alfabetyczą.
Na samym końcu jest jeszcze jedna fiszka z instrukcją pobierania nagrań. Wszystko jest tak jasno wyjaśnione (cztery punkty krok po kroku), że nikt nie powinien mieć problemów z zapisaniem ich na swój komputer.
Mimo jednej wady publikacja jest naprawdę dobra. Powtarzanie czasowników nieregularnych z języka niemieckiego nie będzie już dla mnie drogą przez mękę :) A brakujące fiszki można zrobić samodzielnie (nawet na tym sporo zyskamy, ponieważ przepisując coś uczymy się tego). Pozostaje więc tylko zaopatrzyć się w fiszki inblanco i do dzieła :)
Spodobał mi się opis pudełka:
"Poręczny format pudełka sprawia, że FISZKI można mieć zawsze przy sobie (w plecaku, torebce czy kieszeni) i uczyć się w każdej wolnej chwili (w podróży, w kolejce, w poczekalni czy na plaży)."
To prawda. Pudełko sprawdza się w różnych sytuacjach, co zostało osobiście przeze mnie sprawdzone.

Za egzemplarz do recenzji dziękuję:

1 komentarz:

  1. Mam trudności z ich spamiętaniem - te fiszki są dla mnie jak znalazł ;]

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...