sobota, 23 czerwca 2012

"Przepowiednia o Zaświatach" Livio Fanzaga, Diego Manetti


"Módlcie się, módlcie się, módlcie się! Mocno wierzcie, spowiadajcie się regularnie i przystępujcie do Komunii. To jest jedyna droga zbawienia" (10 lutego 1982)

Myślę, że te słowa z orędzia Królowej Pokoju idealnie wpisują się w cel książki, którym moim zdaniem było utwierdzenie w przekonaniu, że po śmierci nic się nie kończy. To jest początek kolejnej drogi. Od nas samych zależy, co będzie jej końcowym przystankiem. Już sam wizerunek Maryi na okładce jako młodej, pięknej kobiety składnia do refleksji. W tle jest zaś anioł z mieczem sprawiedliwości...

Co do treści samej książki to trudno jest dyskutować. Mimo pojawiających się niekiedy zawiłości składniowych zawartość jest niezwykła. Pozwala zastanowić się nad swoim życiem, obranymi celami i metą, do której zmierzamy.

"Gospa" - figurka Matki Bożej
Jak wiemy objawienia z Medjugorie nie zostały oficjalnie uznane przez Kościół Katolicki za prawdziwe (powołano w Watykanie specjalną komisję w celu wyjaśnienia sprawy). Księża katoliccy nie mogą zaś organizować wyjazdów do tego miejsca (jeśli świeccy wybierają się do Medjugorie wskazana jest przez Stolicę Apostolską obecność kapłana podczas całego wyjazdu). Myślę jednak, że ta książka nie jest w stanie nam zaszkodzić w jakikolwiek sposób (a są publikacje zdolne do tego...). Jednym z autorów jest o. Livio Fanzaga, pełniący funkcję dyrektora włoskiego Radio Maria, a kard. Chrisoph Schonborn stwierdził, że "drzewo poznaje się po owocach. Gdy widzę u nas owoce Medjugoria, mogę powiedzieć, że drzewo jest z pewnością dobre".

Sam bł. Jan Paweł II powiedział, że "Co się tyczy Medjugorie, ja też codziennie pielgrzymuję tam w modlitwie, łączę się w modlitwie ze wszystkimi, którzy tam się modlą albo stamtąd czerpią wezwanie do modlitwy. Dziś to wezwanie zrozumieliśmy lepiej. Cieszę się, że naszym czasom nie brakuje ludzi modlitwy i apostołów...".

Autorzy wielokrotnie cytują fragmenty z Pisma Świętego (zarówno ze Starego jaki i z Nowego Testamentu) i na nich budują swoje wypowiedzi. Każdej z rzeczy ostatecznych (piekło, czyściec, raj) przeznaczone są po dwa (w przypadku piekła aż trzy) rozdziały. Obejmują one przedstawienie zagadnienia zgodnie z nauką katolicką, porównanie z innymi objawieniami (najczęściej z Fatimą), a na końcu relacje Vicki i Jakova, którym od ponad trzydziestu lat ukazuje się Matka Chrystusa.
Na końcu książki znajduje się dodatek: Orędzia Królowej Pokoju.

Na koniec podaję kilka moich ulubionych fragmentów:
"Pani Nasza pokazała nam morze ognia, które wydawało się znajdować w głębi ziemi; wiedzieliśmy zanurzone w tym morzu demony i dusze niczym przezroczyste, płonące węgle (...). Demony miały straszne i obrzydliwe kształty wstrętnych, nieznanych zwierząt, lecz i one były przejrzyste i czarne. (...) uspokoiła obietnicą [Maryja], że nas zabierze do nieba. Bo gdyby tak nie było, sądzę, żebyśmy umarli z lęku i przerażenia."
"Nie narzucajcie niewierzącym swojej wiary. Pokazujcie im wiarę swoim przykładem i módlcie się za nich. Moje dzieci, módlcie się!".
"Komu mało dano, od tego też mało się wymaga, komu dużo dano, od tego wymaga się wiele".

Za egzemplarz do recenzji dziękuję wydawnictwu:

2 komentarze:

  1. Ciekawa pozycja, ale chyba jednak nie dla mnie ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Dlaczego?
    Polecam ją wszystkim. Niezależnie od wyznania ;)

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...