poniedziałek, 4 czerwca 2012

"Jak szybko opanować język obcy" Anna Szyszkowska Butryn


Przyznam, że tytuł nie wzbudził u mnie pozytywnych emocji. Zazwyczaj "szybkie opanowanie języka" sprowadza się do nauki jedynie podstaw języka (do poziomu A1, góra A2). Wydawnictwo Samo Sedno ma dla nas jednak inną propozycję. Może zabrzmi to nieszczerze, ale ten poradnik jest na prawdę inny niż większość z tej dziedziny. Przewracając kolejne strony po prostu czuć, że autorka ma dużą wiedzę i doświadczenie. Można być tylko wdzięcznym, że zechciała się nią podzielić i przelała ją na papier.

Książka składa się z trzech części. Część pierwsza zatytułowano "Sekrety procesu uczenia się". Anna Szyszkowska-Butryn obala tutaj mity uniemożliwiające skuteczną naukę języków obcych np. "dla mnie za późno na naukę" czy "nie mam zdolności do języków". Z tego rozdziału płynie jeden, ale bardzo ważny wniosek - KAŻDY  może nauczyć się języka. 

Drugi rozdział traktuje o wypracowywaniu celów i porządkowaniu miejsca pracy. Zamieszczone są także podstawy organizacji czasu. Od strony 32 zaś rozpoczyna się moja ulubiona część książki. Jest to test określający typ inteligencji. Nie jest to jednak kilka pytań, z których właściwie nie można wyciągnąć poważnych wniosków. Test Anny Szyszkowskiej-Butryn zawiera ich aż 147 (odpowiedzi TAK/NIE). Musimy być przygotowani na różne tematy no. uprawa ziół i warzyw czy pisanie opowiadań i wierszy :)

Wyróżniono 10 typów inteligencji: matematyczno-logiczną, językową (werbalną), muzyczno-rytmiczną, wzrokową (przestrzenną), duchową, praktyczną, przyrodniczą, społeczną (interpersonalną), intrapersonalną (refleksyjną) i kinestetyczną (ruchową). W kolejnym rodziale znajdziemy prawie setkę ćwiczeń praktycznych rozwijających poszczególne typy inteligencji.

Tutaj kończy się część pierwsza książki. Przechodzimy do części drugiej: "Skuteczne strategie nauki". Stanowi ona trzon publikacji. Znajdujemy różne pomysły na naukę słownictwa, gramatyki, rozumienie ze słuchu, rozumienie tekstu czytanego i prawidłową wymowę. Jest ich tak dużo, że każdy znajdzie coś interesującego dla siebie. Warto wspomnieć, że wszystkie techniki mają specjalne oznaczenia. Mam na myśli ikonki oznaczające różne typy inteligencji i kanały percepcji świata. Dzięki temu możemy wcielić w życie pomysł autorki na naukę, który jest najbardziej odpowiedni dla nas i naszej inteligencji.

Część trzecią zatytułowano "Czerpanie z dorobku ludzkości". Autorka przedstawia m.in. wybitnych poliglotów i stosowane przez nich techniki pamięciowe (polski językoznawca Andrzej Gawroński znał 40 języków (!), niestety żył bardzo krótko, bo tylko 42 lata) oraz tradycyjne i eksperymentalne metody wykorzystywane w procesie uczenia.

W ostatniej części odnajdziemy gotowe szablony do metod przedstawionych w poprzednich rozdziałach (m.in. szablony do map myśli, do drzewek słów, do wyszukiwania podobieństw i różnic, organizer). Za trafiony pomysł uważam zostawienie dość dużej ilości wolnego miejsca na końcu książki z przeznaczeniem na indywidualne notatki.

Książka jest nieprzeciętna. Nie myślcie, że można "połknąć" ją w jeden wieczór. Znajduje się w niej tak wiele rad i innowacyjnych pomysłów, że tak czyniąc po prostu wiele stracimy, nie zapamiętując wszystkich. Zachęcam więc do zaopatrzenia się w notatnik i karteczki samoprzylepne. Ułatwi to odnalezienie w tekście potrzebnych informacji. Cena jest przystępna. Warto wydać 30 zł na taką pozycję. Zaręczam, że będziecie wielokrotnie do niej wracać i nie zostanie zbieraczem kurzu na półce przez następne lata.

Za egzemplarz do recenzji dziękuję:


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...