sobota, 10 marca 2012

"Kolejka" - gra planszowa IPN


Dziś trochę nietypowa notka. Nie jest poświęcona książkom, ale grze planszowej wydanej przez Instytut Pamięci Narodowej. I nie chodzi tu o lokomotywę i wagoniki, jakby na to wskazywała nazwa :)

Gra jest bardzo popularna. Głośno o niej było w kilkunastu krajach. Zamówienia przychodzą z różnych państw. Już dokonano kilku przekładów językowych. I to nasza polska gra! W całości zaprojektowana przez Karola Madaja, autora  m.in. gry "303".


Na szczególną uwagę zasługuje solidne wykonanie. Ciekawe pudełko stylizowane na epokę, dość grube karty (co zapobiega szybkiemu zniszczeniu), interesująca plansza. Gra ma w sobie "to coś". Pośród setek kolorowych produktów uwagę przykuwa szara "Kolejka".

W pudełku znajdziemy dużą rozkładaną planszę ze sklepami, mniejszą planszę z samochodami dostawczymi, karty kolejki, karty z produktami i pionki, które bardzo mi się spodobały. Nie są wykonane z wszechobecnego plastiku, ale z prawdziwego drewna barwionego na różne kolory.

Instrukcję wydrukowano na bardzo dobrej jakości papierze. Dość jasno są wyjaśnione zasady gry (poza małymi wyjątkami). Dodano także trzy strony żartów z epoki. Oprócz tych elementów w pudełku znajdziemy również film dokumentalny, który moim zdaniem jest najsłabszą stroną "Kolejki". Ale traktuję go jako dodatek, a nie zasadniczy element do oceny.
Grę oceniam na 6. Dawno tak dobrze się nie bawiłem. Moje wyobrażenie o grach planszowych wyniesione z dzieciństwa w konfrontacji z najnowszym pomysłem Biura Edukacji Publicznej IPN legło w gruzach.

1 komentarz:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...