wtorek, 27 marca 2012

Fiszki język hiszpański - czasowniki A


Po otwarciu pudełka spodziewałem się złożonego memoboxu (tak jak to było w przypadku publikacji "Fiszki - Słownictwo 1"). Tym razem jednak memobox jest zawarty w pudełku, co moim zdaniem jest pierwszą wadą. Wydawnictwo Cztery Głowy powołuje się na metodę Sebastiana Leitnera. Jednak stosując taką wersję memoboxu zdecydowanie temu przeczy. Autor zalecał 5 przegródek (możemy o tym przeczytać w "Naucz się uczyć"). Wydaje się, że jedna przegródka nie robi żadnej różnicy, ale przecież jedna przegródka to jedno powtórzenie danego słowa więcej! Jeszcze jedna uwaga. Na opakowaniu ani na instrukcji nie możemy przeczytać jak tak naprawdę efektywnie się uczyć. Są oczywiście jakieś szczątkowe wyjaśnienia, ale zdecydowanie nie wyczerpują one tematu. Dopiero czytając książkę twórcy metody fiszek, czyli Sebastiana Leitnera, dowiedziałem się jak prawidłowo korzystać z produktów wydawnictwa Cztery Głowy.

Kolejną (i na szczęście już ostatnią) wadą jest ułożenie kartoników. "Czasowniki A dla początkujących" obejmują materiał z zakresu A1 i A2 według klasyfikacji Rady Europy. Na kartonikach oczywiście występują te oznaczenia, ale niestety są wymieszane. Kartoniki są ułożone w sposób alfabetyczny. Moim zdaniem to błąd. Na dołączonej instrukcji jest przecież napisane, że najpierw należy uczyć się fiszek ze znaczkiem "A1", więc przed rozpoczęciem nauki musimy poukładać wszystkie kartoniki według innego kryterium... Nie jest to oczywiście duża wada, ale jednak trochę czasu na poukładanie tych kartoników trzeba poświęcić.

Proszę nie myśleć, że ten produkt ma same wady. Nic bardziej mylnego! Jak wiadomo wszystko ma swoje dobre i złe strony. W tym przypadku tych dobrych jest zdecydowanie więcej:
 1. Przejrzyste i trwałe kartoniki. Są odporne na lekkie zagięcia i co najważniejsze nie zawierają zbędnych informacji. Na prawdę bardzo dobrze się z nich uczy.
 2. Dołączony kartonik z wymową. Na malutkiej karteczce otrzymujemy wszystkie reguły wymowy, co jest przydatne nie tylko wtedy, gdy uczymy się z fiszek. Taka mała ściągawka przydaje się każdemu początkującemu.
 3. Dołączona płyta CD, która zawiera nagrania fiszek. Dzięki temu nie uczymy się tylko pisowni, ale i wymowy.
 4. Etui - niby nic, ale jakie przydatne. Sam często uczę się w autobusach lub na przystankach. Bardzo pomocny dodatek.
 5. Ładna szata graficzna. 
 6. I ostatnie, ale najważniejsze. Dotyczy wszystkich produktów wydawnictwa Cztery Głowy. Dzięki fiszkom możemy uczyć się naprawdę efektywnie! Kilkadziesiąt słówek dziennie to już nie jest problem. Warte podkreślenia jest to, że nie uczymy się na zasadzie zakuć -zdać - zapomnieć, ale powtarzamy nauczone słowa (w tym przypadku zagadnienia gramatyczne). Dzięki odpowiedniej ilości powtórek możemy prawie wyeliminować zapominanie. Piszę prawie, bo zawsze może się zdarzyć, że zapomnimy jakiegoś słówka. Ale co to jest jedno czy dwa z 300?
Zagadnienia gramatyczne zawarte w publikacji:
 • Czas teraźniejszy - odmiana
 • Czas przeszły prosty dokonany - odmiana
 • Imiesłów bierny
 • Peryfrazy werbalne
 • Rekcja czasownika
 • Zwroty
Łącznie w pudełku otrzymujemy: 300 kartoników, płytę CD, kartonik z wymową, instrukcję i etui.
Podsumowując myślę, że warto kupić te fiszki mimo wad, które opisałem na początku. Naprawdę wady opisane na początku nie mają większego znaczenia w zestawieniu z zaletami. Najważniejsze jest to, że wreszcie możemy zacząć uczyć się efektywnie! Cena, jak za taki zestaw, nie jest wygórowana. "Fiszki - czasowniki A" możemy kupić za 28 - 35zł.


Za egzemplarz do recenzji dziękuję:


3 komentarze:

 1. Nie wiem czy przeglądasz komentarze tak daleko, ale jestem ciekawa: Czy te czasowniki są podane wraz z odmianą czy tylko same przykłady? Dla mnie, jako osoby początkującej świetnym rozwiązaniem jest podanie od razu odmiany czasownika - tak jak zrobiono to w starterze z hiszpańskiego ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Przeglądam wszystkie komentarze ;)
  Czasowniki są oczywiście podane z odmianą :)

  OdpowiedzUsuń
 3. No to świetnie! Będę w takim razie musiała sobie takie przygarnąć! :P

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...